Повече от 20 производители от цяла България се включиха в 10-ото юбилейно издание на Фестивала на меда във Варна. Престижният форум се провежда три пъти годишно в центъра на морската столица, като есенното издание на фестивала е до хотел „Черно море“.
Всеки сезон има характерни видове мед, това е причината родните производители да се събират във Варна и през пролетта, и лятото. Въпреки тежкото състояние на сектора и липсата на пари, малка България произвежда всяка година над 10 000 тона от продукта.
Акациев, манов, слънчогледов мед са сред най-популярните видове, като се отличават един от друг освен по вкус, но и по цвят. Палитрата на меда е богата от нежно бял до черен.
„Фестивалът във Варна е изключително важен за нас производителите“, каза за вестник „Черно море“ един от участниците Манол Тодоров, известен сред колегите си като „Царя на мановия мед“.
Той каза още, че 35 000 пчелари в страната са изправени пред фалит. Само преди броени дни пчелари се обърнаха към правителството с искане за отпускане на незабавна финансова помощ по програмата „Де минимис“. Спешната мярка се налага заради тежките проблеми, натрупани през годините в сектора, които изправиха хиляди производители на мед пред фалит. Това е единственият сектор в страната, който не получава субсидия по програмата, обясни Тодоров.
Пчеларството в страната не е получавало европари от 2007 година насам. В момента разходите по производството на мед са 3 пъти повече от приходите от продукцията, което буквално обрича българските пчелари.
На 13 април т.г. Европарламентът прие с мнозинство отпускането на директна субсидия, известна като „Българската поправка на Мария Габриел“. Впоследствие Европейската комисия отхвърли решението и предизвика недоволството на родните производители, тъй като постави финансовото им съществуване под въпрос. Оказа се, че пчеларите няма да получават субсидия и за новия програмен период (2014 – 2020 г.).
По националната програма за сектора се отпускат едва 4,5 млн. лв. годишно. „Тези пари достигат до едва 1500 производители, а в България те са повече от 35 000“, обясни още Манолов. „В пчеларския сектор проблемите се натрупват с всяка изминала година, а насреща получаваме само обещания. Ако ситуацията не се промени, много производители ще фалират“, прогнозира Манолов.
Заради своя уникален вкус родният мед се слави като един от най-качествените на европейския пазар. Освен в кулинарията, продуктът намира широко приложение в козметиката и медицината. Качествата на родния мед заслужено го правят един от скъпите продукти в супермаркетите в Европа.
Между 10-20 евро струва малко бурканче от продукта в различните държави, като негови най-големи почитатели се оказват норвежците. За килограм акациев мед клиентът трябва да похарчи около 60 евро, което е в пъти над цената му в България.
В сравнение - родните търговци изкупуват меда от производителите за скромните 4,5 лева или около 3 евро за килограм. Най-скъпо се харчи страндженският манов мед, който държи около 7,5 лева на кило, което пак е значително под цената му в Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.