Националната стачка като действие е нещо много сложно и като събитие трябва да се случи в най-подходящия момент и да има възможност да получи подкрепа. Проблеми има в много сектори, но ситуацията в момента не е такава, която да води до решение за национална стачка, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров пред БНР.
Ситуацията е изключително сложна, но не трябва да се прибързва с обявяването на национални протестни действия, ако те нямат своя гръб и подготовка отдолу. До седмица – две или повече всичко може да се промени на 180 градуса, каза Димитров.
Студентският гняв и протест има своето морално измерение, допълни още президентът на КНСБ. Студентите-окупатори призоваха за национална стачка.
Според президента на КНСБ в момента най-важно е какво се случва в сектора енергетика.
Най-важният въпрос е какво ще стане в енергетиката. Това, което бе направено лятото, бе едно закърпване на ситуацията, заяви той, визирайки новия модел на ценообразуване на електроенергията. Той потвърди думите на министъра на икономиката, че има добър разговор със сидникатите. Разговор има, но решенията са половинчати. Моделът на ценообразуване, който прехвърли всички задължения и разплащания на НЕК, не вещае нищо добро. Ако се разтресе цялата енергийна система, икономиката няма как да остане стабилна, каза Димитров.
Президентът на КНСБ каза още, че очаква напрежение във въгледобива, топлоенергетиката и системата на БДЖ. Профсъюзът ще се допита до своите членове за ефективна стачка в здравеопазването.
Той обясни, че по-скоро не е оптимист за ситуацията в страната, но не бива да се прибързва с определени действия. По думите на Димитров всички структури на КНСБ ще се съберат в скоро време, а синдикатът и „Подкрепа” също ще се съберат на общо заседание. На тези срещи ще се обсъжда ситуацията в страната и внесения Бюджет 2014. Димитров изрази недоволство, че не е бил въведен необлагаем минимум на доходите и не бил ревизиран плоския данък.