IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Депутатите решиха платен отпуск за осиновители

ГЕРБ се чуди откъде ще са парите

Архив: Булфото

Архив: Булфото

При осиновяване на дете от две- до петгодишна възраст ще може да се ползва едногодишен платен отпуск за адаптацията му в семейна среда, реши парламентът. Депутатите приеха на второ четене допълнение в Кодекса на труда, което влиза в сила от 1 януари 2014 г.

Работничка или служителка, която осинови дете, навършило двегодишна възраст при условията на пълно осиновяване, има право на отпуск за период от 365 дни от деня на предаването на детето за осиновяване, но не по-късно от навършване на петгодишната му възраст, решиха депутатите.

След изтичане на шест месеца от деня на предаване на детето за осиновяване отпускът може да бъде прехвърлен на бащата-осиновител. Отпускът не се ползва, когато детето посещава детско заведение, включително детска ясла или учебно заведение.

Право на едногодишен отпуск ще има и работник или служител в случаите, когато сам е осиновил детето. Светлана Ангелова от ГЕРБ посочи, че не всички осиновители в България ще могат да се възползват от този отпуск. Хората, които осиновяват по-големи деца, нима нямат нужда от отпуск за адаптация, попита тя.

Георги Гьоков от Коалиция за България отхвърли обвиненията в дискриминация. Той посочи, че текстовете са съгласувани с Националния осигурителен институт и Националната агенция по приходите и са единствените възможни към момента. Гьоков отбеляза, че от ГЕРБ не са направили предложения за подобряване на текстовете.

Със законопроекта се правят и промени в Кодекса за социалното осигуряване. Осигуреното за общо заболяване и майчинство лице, което има 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за този риск и ползва отпуск при осиновяване на дете от две- до петгодишна възраст, има право на обезщетение за срок от 365 дни, но не по-късно от навършване на петгодишната му възраст.

Дневното парично обезщетение се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство, за период от 24 календарни месеца назад.

Светлана Ангелова отбеляза, че тези разходи не са предвидени в бюджета на държавното обществено осигуряване за 2014 г. Откъде ще ги вземете тези пари, попита тя. Георги Гьоков посочи, че между първо и второ четене могат да бъдат направени корекции в бюджета.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата