За кутия цигари пушачите у нас отделят средно една пета от дневния си разполагаем доход, сочат анализи на тютюневите компании.
Заради очакваното увеличение на акциза от 2015-а, разходът за вредния навик ще стане още по-голям.
Масовите марки вече започнаха да поскъпват отново. Макар следващото увеличение на налозите върху цигарите да е планирано от 2015 г., българските масови марки поскъпнаха изпреварващо с 10 стотинки. Раздвижване с цените има и при някои вносни.
До 2018-а кутията цигари в различния ценови клас трябва да поскъпне с още между 60 и 90 стотинки. Тютюневите компании държат на постепенно увеличение на цените.
"Очакваме плавно увеличаване на акциза. Всички бяхме свидетели на шоковото увеличение през 2010-а. Което от една страна сви легалния пазар, а от друга страна повлия на потребителското търсене. Аз не мисля, че някой от колегите от тютюневата индустрия иска това да се повтори още един път", коментира пред bTV Владислав Михов.
Държавата е най-големият губещ при рязко повишаване на акцизите, напомнят икономисти.
"През 2010-а с този огромен шок потреблението спадна с около 40%. В крайна сметка се вижда, че когато се правят големи промени, потребителят се пренастройва. Или спира потреблението. Или в повечето случай се настройва да пуши контрабандни цигари", обяснява и Лъчезар Богданов.
Само за последното тримесечие българският пушач неусетно е налял в хазната половин милиард лева. Толкова акциз са събрали митниците.
Спрямо миналото лято, числата на Агенцията показват, че не сме намалили пушенето в условията на пълна забрана на обществени места.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.