Над половината от българите - 56%, са съгласни, че преди започването на преговори за приемане на Македония в Европейския съюз трябва да се сключи договор за добросъседство между София и Скопие.
Това сочат данните от социологическо проучване за нагласите на българите към членството на Македония в ЕС на агенция АФИС и поръчано от Европейския парламент, проведено сред 1050 души.
По отношение на осъзнаването на македонците като българи, над половината от изследваните приемат, че македонците са българи, но не се осъзнават като такива - 63% твърдят, че това е така, докато 3,8% смятат, че не са.
61% от българите са на мнение, че разбирателството между България и Македония е предварително условие за нормален преговорен процес с ЕС.
44% даже настояват България да помогне на съседката си еврочленството, а 27% - не споделят това мнение.
Според изследването над една трета - 36% от българите, оценяват политиката на Скопие спрямо нейните съседи като цяло негативно, докато позитивна оценка дават само 10%.
От останалите данни на АФИС става видно, че 63% от българите гледат позитивно на влизането на Сърбия в ЕС, 46 на сто са и "за" влизане на Черна Гора в ЕС.
Около 30% от българите определят за бъдещи членки на ЕС Косово, Албания и Босна, а 28 % - Турция.
Усеща се обаче вкоренената резервираност на българите към някогашния хегемон на Балканите – Турция, коментират социолозите на АФИС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.