Престъплението с Хюлия е едно от лесно разкриваемите, заяви бившият директор на отдел „Убийства” към Националната полиция Ботьо Ботев по Нова телевизия.
Според него съществена е връзката между жертвата и извършителя.
„Трябва да се тръгне от нишката, че момичето е излязло под въздействието на обаждане. Обикновено при случаи на изчезване се пропускат първите моменти за фиксиране на факти и обстоятелства, които са изключително важни”, обясни Ботьо Ботев.
Както Dnes. bg писа, тялото на 24-годишната Хюлия е било намерено в района на лозови масиви близо до стария път за София, а жителите на родното село на момичето не помнят такава трагедия да е имало в селото. Описват младото момиче като добре възпитано и винаги усмихнато.
Семейството на Хюлия са арендатори, хлебопроизводители, притежават зала, в която се провеждат сватби и други семейни тържества. Дават работа на поне 50 души от селото, а нивите на почти всички са в тяхната кооперация.
Последно Хюлия е видяна в селото на първи януари по обед.
По непотвърдена информация малко по-късно и се обадил нейният приятел от ученическите години Иван и я поканил да пият кафе. Късно вечерта телефонът на момичето вече е бил изключен. Пак по непотвърдена информация на 2 януари е бил поискан откуп от бащата в размер на 300 хиляди лева.
Според Ботьо Ботев е по-добре разследващите да не изнасят много информация, защото по думите му това е било грешка в други случаи и като пример посочи убийството на сестрите Белнейски, както и това на Яна в Борисовата градина.
На въпрос за това дали трябва да отпадне доживотният затвор без право на замяна, Ботев каза:„Винаги съм бил против смъртното наказание, за мен смъртното наказание не е наказание. Доживотната присъда без право на замяна е много по-тежко наказание. Не мога да кажа, че при наличието на смъртно наказание, са намалявали убийствата. Този, който извършва престъпление, не мисли, че ще бъде хванат”.