По повод искането на президента Росен Плевнелиев за референдум с питане дали да има мажоритарен избор на част от народните представители, задължително гласуване и електронен вот омбудсманът Константин Пенчев коментира, че държавният глава поставя въпроси, които непрестанно се обсъждат, но не се приемат от никоя партия.
Според него евентуален референдум в деня на изборите за Европейски парламент не означава, че евровотът ще се проведе по стария кодекс.
Напротив, новите текстове могат да се приемат на второ четене в Народното събрание преди това и "ако случайно референдумът е валиден и ако случайно на трите въпроса е отговорено еднозначно", тогава юристите ще седнат да мислят как точно да стане и кодексът отново ще се промени, обясни той по ТВ7.Той смята, че с новия Изборен кодекс политиците „са отворили кутията на Пандора“. За обсъждане се връщат болезнени теми, по които обществото през годините стигна до някакъв консенсус – уседналостта, агитацията на майчиния език..
Сега отново ще говорим за тях и при това парламентарно мнозинство не е ясно кое как ще мине, коментира Константин Пенчев.
Според него щеше да е далеч по-лесно исканията на хората, заявени на миналогодишните протести, да бъдат уважени и с промени в няколко законови текста с този проблем да се приключи до края на миналата година. Вместо това се възприе по-дългият път и писането на кодекса започна отначало.
На всички ни е ясно, че и най-съвършеният изборен кодекс няма непременно да направи изборите честни и да вкара в парламента най-достойните, но хората искаха да се изравнят правата и шансовете на независимите и партийните кандидати и това трябваше да се уважи, отбеляза омбудсманът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.