Заможни българи купуват жилища в Швейцария, Германия и Франция. Повечето от тях са хора на средна възраст със стабилен бизнес, чиито деца учат или работят зад граница. Родителите предпочитат да купят жилище на отрочетата си, вместо да плащат солидни наеми всеки месец, пише „Стандарт“, като цитира членове на "Сдружение брокери на имоти".
Обяви за продажба на имоти във Франция от български брокери са с цени от 10 000 до 38 млн. евро. Само два са имотите в Швейцария, които се продават през български агенции - това са къщи с цени приблизително 2,2 млн. евро. Средно между 1500 и 3000 евро пък са цените на апартаментите в големите германски градове.
Гърция също е сред държавите, които са най-интересни за българите като място за закупуване на жилища, сочат данните на сдружението. Хората, които купуват апартамент при съседите, обикновено живеят там през част от годината, основно през летния сезон, или развиват собствен бизнес, свързан с туризъм - отдават под наем апартамент, яхти или имат друга подобна дейност.
"В България ще останат само пенсионери, роми и юристи", споделя пред "Телеграф" проф. Петър Иванов, зам.-председател на Центъра за демографска политика. "Нацията ни намалява със 70 000 души годишно. По показателя интелигентност сме 14 група и преди нас са всички, абсолютно всички. На първо място сме по корупция в полицията, митницата, съдебната система, на второ - в данъчните служби, на шесто - в прокуратурата и на седмо - в здравеопазването. Истината е, че ние пътуваме към дъното със скорост минус 8000 бебета годишно. Абсолютен световен демографски шампион по изчезване сме сред 223 страни в света. Всички реални истини за демографската катастрофа са представени в нашата книга, която излезе преди дни. Там е написано онова, което държавата, правителството и политическите партии скриват от българския народ", обяснява професор Иванов.
С по-малко от обещаните 3% може да се увеличат пенсиите от 1юли, показват последните статистически данни, на базата на които трябва да се изчисли размерът на индексирането им, информира "Сега". След като управляващите възстановиха швейцарското правило за ежегодното увеличение на парите за старост, в средата на годината те трябва да се вдигнат с 50% от индекса на потребителските цени и 50% от ръста на средния осигурителен доход. НСИ обаче отчете символичните 0.4% инфлация за 2013 г. Докато сметките за индексирането с 3% бяха правени върху прогноза за 1.8% инфлация.
Темата за доходите, данъците и обвързаната с тях политика, присъства и в интервюто на депутата от БСП Борислав Гуцанов, дадено за "24 часа". Депутатът споделя основните насоки и политики, които управляващите имат намерение да въплътят в реалност. "Плосък данък ще има само за средната класа. За най-ниските заплати - тези под 340 лв., няма да има никакъв данък. Обсъждаме въвеждането на промяна и за най-високите заплати - над 4500-5000 лв. да има прогресивен данък. Целите ни са възраждане на икономиката и индустриализация. Подкрепям тезите на Лютви Местан за мажоритарния вот. Чудя се на президента. Не може половин година да не се включиш в дебата по новия Изборен кодекс и когато той вече е приет на първо четене, да предлагаш референдум. Ти обединител на нацията ли си или разединител?"
"Монитор" предупреждава: "Фалшив мед от внос залива пазара". Преработен мед, внесен от страни извън Европейския съюз, в който не са останали ценни хранителни продукти, се продава в някои магазини у нас. Най-големи количества от лечебната храна пристигат от Китай и Аржентина. "И двете страни използват масово ГМО в земеделието си, което неизбежно се отразява и на качеството на меда", коментира Илия Цонев, член на Националната научна асоциация по пчеларство. Освен това, за да имат добър търговски вид, продуктите са центрофугирани през фини дюзи, като от тях са извлечени почти всички полезни свойства. Преминалият през такава обработка мед е блестящ и бистър и може да стои дълго по рафтовете, без времето да се отрази на вида му. Естественият мед без специална преработка съдържа дребни примеси, парченца от крилца на пчели и различни природни съставки, които предизвикват захаросване.