IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

България е сред държавите с най-ниско съотношение данъци/БВП в ЕС

Най-висок е делът на данъчните приходи към размера на икономиките в Дания, Белгия и Франция

Снимка: архив, Dnes.bg

Снимка: архив, Dnes.bg

България е сред държавите с най-нисък процент на събраните данъчни приходи към размера на брутния вътрешен продукт в Европейския съюз (ЕС), сочат данни на Европейската статистическа служба Евростат.
 
През 2011 г. съотношението между данъчните постъпления и брутния вътрешен продукт (БВП) е било 27,2% при средно за ЕС от 40%, а за еврозоната – близо 41%.
 
По-нисък е този показател само в Литва – 26,7%, а след нас е Латвия с 27,7%.
Най-висока дял на събраните данъци към БВП е имало в Дания, Белгия и Франция – съответно 48,6% от БВП, 46,7% от БВП и 45,9% от БВП.
 
От държавите, които се присъединиха към ЕС след 2004 г., най-голям дял на събраните данъци към БВП има Словения и Унгария – съответно 37,5% и 37,1%. От старите държави-членки най-ниска тежест на данъците към размера  на икономиката е отчетена в Ирландия (30,4%), Испания (32,4%) и Гърция (34,9%).

Ефектите от икономическата и финансова криза върху данъчните приходи от 2007 г. насам са очевидни, посочва Евростат. Последният ръст при дела на данъчните приходи от БВП е отчетен през 2006 г., а оттогава до 2010 г. е отбелязан спад от 1,1 процентни пункта.

През 2011 г. е отбелязан ръст на съотношението между събраните данъци и БВП, но пък ръстът на номиналния БВП е значително по-нисък. Това донякъде отразява и проактивните мерки за събираемостта на данъците, които предприеха някои от държавите-членки заради кризата и в опит да коригират дефицитите си.

Данъчните приходи могат да бъдат групирани в три основни категории: косвени данъци (например данъците, свързани с производството и вноса, както и ДДС), преки данъци (текущите данъци върху дохода и богатството, плюс капиталови данъци) и социални вноски (здравноосигурителни и пенсионни вноски.
 
През 2011 г. приходите от данъци в 27-те държави от ЕС остават относително равномерно разпределени между социалноосигурителните вноски (13,9 % от БВП), данъците върху производството и вноса (13,4% ), както и текущите данъци върху дохода, богатството и т.н. (12,6%).

Делът на приходите от социалноосигурителни вноски се е увеличил значително от 2008 до 2009 г., намалял е леко в периода 2009-2010 и е останал относително стабилен между 2010 и 2011 г.

Делът на текущите данъци върху дохода и богатството е намалял от 2007 г., но леко се е увеличил в периода 2010-2011 г. Ръстът се обяснява с увеличението на печалбите на корпорациите, а не с мерките за повишаване данъчните постъпления.

Данъците върху производството и вноса са увеличили своя дял от общото данъчно облагане в периода 2009-2011 г. Това отчасти се дължи на повишените ставки на ДДС в някои страни, както и на въвеждането на нови данъци.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата