Проблемите с липсата на кадри в здравеопазването у нас ще станат драматични до 10 г., алармира под глава "Сега". Половината от действащите лекари дотогава ще излязат в пенсия, а повечето млади планират да се реализират в чужбина. Това показват изследване на Българския лекарски съюз /БЛС/ за възрастовите характеристики на медиците и резултатите от допитване сред завършващите как виждат бъдещето си, уточнява изданието.
В отговор на въпрос за "Телеграф" Милка Василева от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи уточнява: "От 2009 до 2012 г. средно са напуснали страната по 1200 сестри. През миналата 2013 г. техният брой е 750. Спадът в последната година се дължи на това, че по-младите сестри, които се бяха подготвили с образование и език, просто заминаха в предходните години.
Тук са останали по-възрастните сестри, които вече имат семейства, деца и е късно тепърва да започват да изучават чужд език и да заминават в чужда държава. Същевременно според проучването, осъществено миналата година сред всички новозавършващи студенти, всички те - сто процента, искат да напуснат страната. Те се обучават в България, за да я напуснат.
"Българските лекари могат да изкарат около 2000 евро само за два дни работа в Германия. Това съобщава за "Монитор" д-р Димка Меридонова, създател на платформата Forum der Medizin. По думите й от 2011 г. германското законодателство позволява на медиците ни да работят без да имигрират. Става дума за работа по заместване, т. е. когато техните немски колеги отсъстват по болест или са в отпуск.
Междувременно на първа страница "Дума" отбелязва: Все повече емигранти се завръщат в България. Оптимистичната прогноза на социалния министър Хасан Адемов сочи, че от другата година броят на българите, които напускат страната ни, ще се изравни с тези, които си идват от чужбина. Данни показват още, че разликата между тръгнали си и завърнали се е намаляла 4 пъти през последните години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.