40 процента от българите имат или са имали психичен проблем. У нас липсва единен регистър на психично болните, както и системни грижи след излизането им от лечебните заведения, пише „Дума“ като се позовава на националния консултант по психиатрия - проф. Вихра Миланова.
Грижим се за болните като през 19 век. За това алармира от страниците на "Телеграф" психиатърът д-р Христо Хинков. Той определя станалото като илюстрация за това как години наред не се провежда реформа в сектора психично здраве.
Полицейската операция в Лясковец, довела до смъртта на баретата Емил Шарков и раняването на още трима командоси, е най-коментираната тема в днешния печат. "МВР шокира обществото с неадекватна петчасова акция за неутрализиране на въоръжен мъж с психични отклонения", пише под глава "Сега". В резултат на напълно погрешна тактика, по мнението на експерти, четирима полицаи от Специализирания отряд за борба с тероризма, т. нар. барети, се превърнаха в пушечно месо. 40-годишният Емил Шарков загина, а другите трима получиха тежки наранявания. Двама от тях са заплашени от трайна инвалидност. Въпреки това ръководството на МВР не пое отговорност и не подаде оставка. И вътрешният министър Цветлин Йовчев, и главният секретар Светлозар Лазаров обявиха готовност да се оттеглят, "ако това би помогнало", но не го направиха дори от куртоазия, подчертава изданието.
Полицейският командос Шарков плати с живота си за бездействието на три институции начело с МВР, коментира по темата от първа страница на "Труд" Анна Заркова . В закъсняла с 4 години операция по обезвреждането на опасения луд, въоръжен с пушка и автомати, един куршум го прониза в главата. Той можеше да улучи преди това и деца. Час по-скоро трябва да се разбере каква е ролята на всяко длъжностно лице в пролога към тази трагедия. В името на правосъдието. В памет на полицая, загинал при изпълнение на дълга си. И заради бъдещето на децата ни, които оцеляха, призовава Заркова.
Психопрофил на стрелеца Петко Петков, направен още през 2012г., показва, че е бил опасен и агресивен, а екипите на МВР трябва да се въздържат от прибързани действия. Това обяснява в интервю за "24 часа" психологът Росен Йорданов, който по онова време е зам.-директор на Института по психология към МВР. "Една от препоръките ни през 2012 г. бе да не се предприема атака, докато майка му е в жилището, защото тя би могла да се превърне в заложник. Трябваше да се съобразят неговата индивидуалност и състояние, както и ред други фактори, за да се предприемат правилни тактически действия при евентуална операция. Например да се проверят хората, които са влизали в дома му, така че да се проучат ежедневието на този човек, обстановката и разположението на стаите, както и има ли оръжие, да се предприеме евакуация на останалите живеещи в сградата, да се даде сигнал децата да не ходят в училището. Силно се съмнявам, че всички тези налични данни за профила на Петков са взети предвид, тъй като атаката е извършена рано сутринта. В тези часове от денонощието акциите се правят с друга цел и за различни субекти, които трябва да бъдат задържани", подчертава Йорданов.
На първа страница "Стандарт" разказва: Неуспешен гурбет извадил от релси Петко Петков от Лясковец. През 2011 г. той се връща от Германия без пукнат лев. "Надяваше се, че ще си оправи живота,но си дойде напълно отчаян", разказват съседи. Петко не успява да си намери работа и в родния си град. Затваря се в дома си и го превръща в истинска крепост.
"Полицаите ни нямат психологическата готовност да се справят с човешкия фактор. Като цяло те нямат никаква психологическа култура да взаимодействат при агресия чрез психологически подход, който да неутрализира и овладее напрежението. Никой не ги обучава в тази насока", алармира в интервю за "Стандарт" Владимир Сотиров, председател на Софийското психиатрично общество.
В МВР да си направят изводите, се посочва в коментара на "Сега". Ако утре, не дай Боже, им се наложи да провеждат антитерористична операция срещу добре въоръжени и добре обучени и с боен опит терористи в градска среда, с кои ресурси ще я
проведат? Къде са антитерористите ни? Реална ситуация, твърде подходяща за проверка на готовността им за действие, анализира
изданието.
МВР е било ощетено с 20 472 480 лв. от скандално сключени договори с частни фирми за извършване на дейности по Сигнално-охранителна дейност /СОД/, алармира "Труд". Това се вижда от отчета на приходите и разходите на служба СОД към МВР за периода 2008-2013 г. През всички тези години разходите надхвърлят приходите.
Проблемите на съдебната система и на МВР не станаха по-малки за шест години, нито действията им - кой знае колко по-прозрачни, отбелязва "Капитал". Ситуацията в Румъния ситуацията е същата. От тази седмица двете държави имат още едно ниво на наблюдение. То бе въведено за всички държави в съюза и се нарича Механизъм за опазване на върховенството на закона в ЕС. Инициативата е част от по-голямата идея за създаването на единна правосъдна общност, уточнява в интервю за изданието водачът на новата инициатива - вицепрезидентът на комисията Вивиан Рединг, която вижда в бъдеще и европейски министър на правосъдието. По думите й механизъм е специално за България и Румъния. "Най-добре можем да го опишем като процедура преди член 7 /който предвижда суспендиране на част от правата на страна членка, която нарушава основни ценности на ЕС - бел. ред./, инструмент за ранно предупреждение, който ни позволява да влезем в диалог съссъответната страна, за да решим систематичен проблем", посочва Рединг.
"Президентът Росен Плевнелиев показа, че медиите са му трън в очите, като целенасочено ги атакува във вчерашното си слово от парламентарната трибуна", коментира "Монитор". Точно докато течеше кървавата драма в Лясковец, той дръпна над половинчасова реч пред депутатите, в която обаче не каза и дума за кризисната ситуация, която тресеше държавата. Вместо това Плевнелиев се заяде с "четвъртата власт", като я обвини във влошаваща се среда и неспособност да се саморегулира. Държавният глава заяви още, че имало "очевидни недостатъци в системата", и настоя да се напише закон за медиите.
"Речта на президента в НС е евтин политически пиар", смята социологът Кольо Колев. В отговор на въпрос за "Монитор" той посочва, че целта на държания глава е да обвини управляващите, че се страхуват от допитвания до народа. "В самото предложение за референдум на Плевнелиев отсъства идеята за чуваемостта на хората по важни проблеми. Замисълът беше политически пиар. Част от задачата беше точно да се обвинят управляващите, че не искат да се допитат до мнението на народа", категоричен е Колев. Според него е ясно, че референдум в рамките на изборите през май няма да има.
Златото поскъпва до шестмесечен връх на световните борси, акцентира на първа страница "Преса". Причините - кризата в Украйна и финансовата несигурност по света. В петък цената на метала стигна 1376 долара за тройунция. Ръстът от началото на годината е 14,6 процента.
В интервю за "Сега" диригентът Пламен Джуров прогнозира: "След няколко години ще сме в положението да не можем да запълним с кадри щатните места в държавните оркестри. Музикантите навън получават за същия труд десеторно по-високи заплати. Огромна част от младите заминават още след средния образователен курс. Някога работех със студентския оркестър на Академията и от 90 души състав в момента в България да са останали 15-ина най-много. Нашата професия стана номадска, гурбетчийска. Родителите вече не са мотивирани да насочват децата си към музиката. Най-печелившият поминък се оказва политиката. А музикантството изисква инструменти, разходи, уроци... Заради липса на желаещи не се преподават ред инструменти - фагот, валдхорна, обой, цугтромбон...".
Ще продуцираме игрално кино, заедно с Юлиан Вергов и Захари Бахаров, анонсира в интервю за "Труд" актьорът Владимир Карамазов. "Имаме идея за един грандиозен спектакъл, за който още ми е трудно да говоря. В него ще има поезия, симфонични оркестри. Ще бъде скъпо и бутиково. Ще се играе един или два пъти, но ще го направим за публиката и за наше удоволствие", споделя Карамазов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.