ГРАО да работи денонощно, за да провери по-бързо внесените 570 029 подписа за провеждане на референдум за промяна на изборните правила. За това призова председателят на Инициативния комитет проф. Георги Близнашки, който се зае със задачата да събере нужните 500 хил. подписа в подкрепа на предложението на държавния глава Росен Плевнелиев.
Инициативният комитет настоява допитването да се проведе заедно с евровота на 25 май.
Според него по този начин ще се повиши интересът към изборите за евродепутати и ще е по-евтино за данъкоплатците.
"Европейските избори се разглеждат като второстепенни по значение, а така много повече хора ще гласуват", смята проф. Близнашки. Освен това така ще се спестят и до 20 млн. лева, колкото ще струва допитването на държавата, ако се проведе отделно. Проф. Александър Кьосев допълни, че засега най-важно е да се каже кога ще има референдум, а след това да се сформира дебат в обществото относно формулировката на въпросите в него.
В набирането на подписи са се включили протестиращи от "Ранобудните" студенти, активисти на ГЕРБ и Реформаторския блок, включително и хора от "Протестна мрежа" и неправителствени организации. В Народното събрание са внесени 570 029 подписа, като 500 хиляди от тях са осигурени от актива на ГЕРБ.
"Политическите партии ни помагаха, събираха подписи по тяхна линия, но активистите на партиите работеха като наши доброволци и затова не делим подписите по партийна линия. Това са подписите на свободните граждани, които изразиха своята воля", смята Близнашки. Професорът призна, че активистите на ГЕРБ са били най-много, но според него и проф. Калин Янакиев това е "логичният" начин за набиране на подкрепа, защото партиите са тези, които общуват с гражданите.
Инициативният комитет отчете, че е имало висока активност по време на събирането на подписката. Само за един ден са се подписали 75 хил. души, което показвало желанието за промяна.
През повечето дни доброволците са отчитали активност от 30-40 хиляди подписа на ден и още в началото на март е станало ясно, че изискваният от закона минимум - 500 хиляди подписа, ще бъде изпълнен.
Според проф. Калин Янакиев идеята на референдума е да принуди управляващите да се съобразят със суверена, защото първите проявяват крайна тенденция да остават глухи и да не чуват гласа на народа. "Провеждането на този референфум ще позволи на изборната система в бъдеще да ограничи правителства на малцинствата, които предизвикват протести", смята той.
Подкрепата от българите в чужбина е била голяма - в Инициативния комитет са получавали писма и бланки от Германия, Испания, Италия, Франция, Япония, САЩ, Гърция, Норвегия и други.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.