Новият изборен кодекс ни беше нужен, за да има нова ЦИК, коментира социологът доц. Антоний Гълъбов продължаващите спорове в парламента около комисията.
Днес следобед председателят на ЦИК Ивилина Алексиева свиква комисията на първо заседание. Преди това съставът на новата комисия, който беше гласуван вчера, ще бъде представен пред медиите и неправителствени организации.
Според Гълъбов, ако днес се проведе заседание на комисията, това означава, че макар и не явно, членовете й приемат партийните залози в процеса на своето избиране. Това няма да бъде добър сигнал, коментира той пред БНР.
След гласуването в НС и указа на президента ГЕРБ и БСП имат по шестима представители в ЦИК, по двама ДПС и „Атака“, по един НДСВ и Синята коалиция. 7 от 18-те членове и досега работеха в ЦИК.Зам.-председателят Мария Мусорлиева и секретарят Севинч Солакова запазиха позиции в новия състав, както и двамата от БСП - Александър Андреев и Румяна Сидерова. Останаха още Емануил Христов от ГЕРБ, Ерхан Чаушев от ДПС и досегашният представител от НДСВ Иванка Грозева.
Парламентът продължава и днес споровете за последното вакантно място в ЦИК. ГЕРБ настояват кандидатурата на Маргарита Златарева за заместник-председател на комисията да бъде прегласувана, след като вчера мнозинството отхвърли номинацията й, което доведе до скандал в Народното събрание.
Според Антоний Гълъбов новоизбраното ръководство трябваше да заяви, че докато не се конституира напълно органът, няма да започне работа.
„Отговорностите на ЦИК са изключително големи и има голям риск да се създаде хаос в изборния ден.
Към ЦИК са насочени надеждите на българските граждани за честни избори и ако тя не отхвърли съмненията за партийно назначаване на ръководството й, ще породи недоверие в целия изборен процес“, каза още той. Според него в противен случай избирателната комисия става част от политическите игри и има голяма вероятност изборните резултати да бъдат оспорвани.
Очаква се още днес на първото си заседание, ЦИК, която е с мандат 5 години, да разпредели функциите между членовете, като трябва да бъдат посочени поне двама говорители.
Малко повече от два месеца остават до евровота, насрочен за 25 май. За да се справи с организацията, комисията ще работи през предстоящите почивни дни, по Великден и от 1 до 6 май.
Председателят Ивилина Алексиева вече даде заявка, че ще ръководи прозрачно и ще поддържа диалог с наблюдателите от неправителствения сектор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.