Расте броят на самоубийствата при младите хора, отчита от страниците на "Монитор" д-р Христо Хинков, началник-отдел "Психично здраве" към Националния център за обществено здраве и анализи.
"Многократно сме се опитвали да привлечем общественото мнение по тези проблеми. Миналата година успяхме да ангажираме вниманието на правителството и през август то прие национална програма за превенция на самоубийствата в България, само че още няма финансиране. Сега се говори, че е необходимо в училищата да влязат спешно психолози. Но това едва ли ще има голям ефект", смята Хинков.
Според него тенденцията върви и към снижаване на възрастта. "Говорили сме многократно за тези проблеми и не мога да разбера защо обществото не реагира, то е като омагьосано", коментира експертът. По думите му тенденцията е проблем на модерния свят. "Родителите трябва да работят, налага се, оставят децата сами. Имаме нов, изцяло социализиран модел. Децата също отрано постъпват в детски колективи н в яслите. Това са все елементи на отчуждаване от семейството. Ако семейството носи в себе си някакви ценности, то може да предпази подрастващата личност от враждебна социална среда. Когато това липсва, тогава враждебната среда е доминираща", обяснява Хинков.
Според експерта българинът подценява много неща, дори собствения си живот. Затова живее толкова некачествено. Неговата преценка е, че има нещо самоубийствено в нашия народ, в цялото му поведение, в крайно изнервеното отношение към външния свят или към възможността да се посрещат предизвикателствата на модерността.
"Това са много тежки недостатъци в нашето общество. Няма как да бъдат решени, защото си мислим, че държавата е едва ли не независим институт, който може да коригира всички тези недостатъци. А всъщност държавата е проекция на самото общество.", казва психологът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.