IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Изтеглянето на лекарства от пазара ще продължава

Хаджидончев: Здравната стратегия трябва да излезе от рамките на едно управление

Снимка: Личен архив

Снимка: Личен архив

Изтеглянето на лекарства от българския пазар ще продължава в условия на неблагоприятна за бизнес обстановка. Българската генерична асоциация (БГФармА) вече е взела решение за определени продукти, които да бъдат изтеглени. До момента е взето такова решение за около 10 молекули, над 25 позиции реални медикаменти в различни терапевтични области до края на годината. В процес на взимане на решение сме да изтеглим още продукти. Това каза в интервю за Investor.bg генералния мениджър на Teva Pharmaceuticals и председател на БГФармА Николай Хаджидончев.

Той обясни, че причините са, свързани с постоянния натиск за сваляне на цените на база ценово рефериране, отделно при генериците има доста сериозна вътрешна конкуренция, от друга страна – увеличение на административните разходи. „При тези условия няма как да намаляваме още цените. Затова прибягваме до изтегляне на определени непечеливши продукти от пазара, което вече се случва и ще продължи да се случва“, каза Хаджидончев.

На базата на сегашното ценообразуване пазарът е нерентабилен и ни води към загуби, продължава той. Всяка търговска организация няма как да продава на загуба. Разбира се, съобразяваме се и със социалната страна, но не може да си позволим да продаваме под себестойност. Когато продуктът е единствен на пазара, водещото е пациентът, но когато има алтернативи, сме склонни да вземем решение за изтегляне от пазара на даден продукт, смята председателят на БГФармА.
 
За него изтеглянето е показателно, че така ще се стигне до ситуация, при която може да няма конкретни продукти на пазара, с които да се лекуват пациентите. По думите му обаче това е паневропейски и световен проблем, защото, когато се стигне до изключително ниско ниво на печалба, някои от производителите предпочитат просто да спрат производството на даден медикамент. Този проблем е особено силно изявен у нас, защото една компания по-трудно ще вземе решение да спре един продукт за голям пазар, отколкото за малък като нашия. Затова трябва добре да се обмислят ценовите решения и да не се стига до крайни решения за административно намаляване на цени за медикаменти, които вече са стигнали ниска цена.

От асоциацията предлагат да се гарантира минимален пакет генерични лекарства, който да са заплаща от Здравната каса и пациентът да може да си го позволи. А който има възможност и иска да се лекува с други медикаменти, да има възможност да си доплаща. „Това е и ролята на генеричната индустрия – даваме възможност да се покрие с минимални средства сериозни заболявания и то за пациентите с най-ниски финансови възможности. Това е въпрос на държавническо решение - да се отделят средства за заплащане на социално-значимите заболявания в най-висока степен, както впрочем беше преди години. За нас това е верният подход – да се отнеме част от тежестта на НЗОК да плаща за скъпоструващо лечение за редки заболявания, то да бъде гарантирано от държавата, а Касата да гарантира минимум покритие на всяка една болест на сто процента, каза експертът.

Смятаме, че този подход за плащане от НЗОК дискриминира пациенти. Затова и предлагаме всеки един пациент да получава базова лекарствена терапия, която да му гарантира нормален живот. Базовата терапия трябва да бъде гарантирана на основата на генерични медикаменти, защото те са най-достъпни като цени, продължи Хаджидончев.

Понижаването на ДДС за лекарствата според Хаджидончев е постижимо, ако въпросът се разгледа стратегически – хипотетично това е възможно в рамките на по-дългосрочен проект и реформа.

Становището на асоциацията е, че трябва да се мисли за дългосрочен подход по отношение на здравеопазването – за цялостна стратегия, която да излезе извън рамките на един, два, дори три парламента и да бъде подкрепена от основните политически сили, които са във и извън него. Защото когато има съгласие по такава стратегия, независимо кой е на власт и как се променя управлението на държавата, тя ще се спазва, ще бъде обезпечена финансово, и тогава в рамките на дългосрочната стратегия, ще се планира постепенното намаляване на ДДС за лекарствата, като един от възможните варианти за намаляване на цените, смята Хаджидончев.

Цялото интервю може да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата