6 май се чества като Ден на храбростта и празник на Българската армия.
Християнският Великомъченик Св. Георги Победоносец е живял в малоазийската провинция Кападокия по времето на римския император Диоклетиан /284-305 г./.
В памет на Св. Георги /на гръцки "земеделец"/ Гергьовден се почита от народа и като празник на земята, на земеделието и животновъдството. Светията е покровител на овчарите и стадата.
В народните песни и легенди той е надарен с мощ и юначество, представен като пръв змееборец, побеждаващ ламята.
Народът почита паметта на Св. Георги с различни ритуали, сред които най-известни са освещаването на гергьовското агне и обредните хлябове.
За българите Гергьовден е един от най-големите и тържествени народни празници, който поставя началото на лятото и новата стопанска година. На този ден се прави курбан в чест на Св. Георги, пече се агне и цялото семейство се събира на празничната трапеза.
Имен ден днес празнуват Георги, Гергана, Гинка, Галя, Ганка, Ганчо.
Великотърновският митрополит Григорий отслужи тържествен водосвет на знамената-светини и бойните знамена преди началото на военния парад в Деня на храбростта и празник на Българската армия.
Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Георги Първанов присъства на водосвета на бойните знамена и прие почетния караул със знамената на блоковете, участващи в парада.
Държавният глава и официалните лица поднесоха венец на Паметника на Незнайния воин.
На водосвета присъстваха също председателят на Народното събрание Георги Пирински, вицепрезидентът Ангел Марин, военният министър Веселин Близнаков, ген. Никола Колев и неговият приемник ген. Златан Стойков, представители на ръководствата на МО и ГЩ, лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски, министри, депутати, посланици, военни аташе, ветерани, граждани.
Във връзка с празника на армията в столицата днес се въвеждат промени в движението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.