На територията на България не би трябвало да има сериозен ефект от вторичните трусове. Това заяви за БТА проф. Емил Ботев, ръководител на департамента "Сеизмология" в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН.
Той обясни, че Егейската зона е характерна с това, че след по-силните земетресения има много последващи земни трусове, които се усещат там - в Северна Гърция.
Това е така, защото последващите земни трусове обикновено са с максимален магнитуд, който е с единица по-малък от този на главното, основното земетресение, каза проф. Ботев.Затова тези последващи трусове в Егейско море биха били с магнитуд най-много от 5-5.5 по Рихтер, но по-голямата част от тях ще са с магнитуд от 3-4, предположи сеизмологът.
Станалото днес земетресение е далече от територията на нашата страна и активизацията на този процес в Егейско море няма пряка връзка със сеизмичната активност у нас, коментира проф. Емил Ботев.
Земетресението от днес в Егейско море с магнитуд от 6.5 по Рихтер е възможно да се усети и на около 400-500 километра разстояние и затова земният трус е усетен силно във Варна, Шумен, София, защото в столицата има по-високи сгради.
Кърджали е най-близко разположеният по-голям български град от епицентъра на земетресението в Егейско море и това разстояние е около 200 километра, каза още проф. Ботев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.