Рано е да се каже дали бюджетът ще се изпълни, но евентуална актуализация не е толкова страшна, коментираха експерти пред TV7.
„За актуализация на бюджета можем да говорим, ако има промяна на програмата на правителството - това или някое следващо“, каза финансистът Емил Хърсев по повод изказване на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че заради новия бюджет ни чакат предсрочни избори.
Хърсев коментира, че актуализацията не е толкова страшна и даде пример, че при икономически бум такава пак ще е нужна.Икономическият съветник в КТ "Подкрепа" Мика Зайкова пък заяви, че в годините назад не е имало добро първо тримесечие що се отнася до бюджета и е рано да се каже дали той ще се изпълни. Според нея експертите на Бойко Борисов са го подвели.
"Фактите са такива - през първото тримесечие имаме 1,1% ръст на БВП, имаме малък ръст на заетостта и спад на безработицата, малък ръст на кредитирането и спад на лошите кредити. Нищо до момента не говори за криза - точно обратното", добави Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Той посочи, че към 30 април има 30,5% събрани приходи на база годишен план, докато миналата година по същото време са били 30,4%. "Тази година събираме по-добре приходите, които са планирани с много сериозен ръст", каза още Велев.
Според Емил Хърсев няма данни да говорим за сериозно развитие на икономиката, защото 1,1% ръст е в рамките на статистическата грешка. "Над 2% е сигурното, след 4% можем да говорим за оживление", обясни финансистът.
"Когато Пламен Орешарски беше финансов министър, България подобри фискалната си позиция с 10 млрд. лв., а при управление на Бойко Борисов се влоши с 8,5 млрд. лв. Това не е заслуга на един или вина на друг, а икономически цикъл, коментира Васил Велев.
По думите му сега има планирани дефицити, които се покриват с дълг, но това не е страшно. България стои добре на фона на ЕС по отношение дълг към брутен вътрешен продукт, смята председателят на Асоциацията на индустриалния капитал.