IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Натискът срещу Станишев в БСП се засилва

Преглед на по-интересните теми от печата за 2 юли, сряда

Снимка: Булфото

Снимка: Булфото

От днес Народното събрание остава изцяло на милостта на ГЕРБ, след като "Атака" обяви, че ще бойкотира пленарната зала до края на мандата на 6 август, пише "Сега". Досега именно "златният пръст" на Волен Сидеров осигуряваше необходимия брой депутати, за да се провеждат парламентарните заседания. Без неговите хора БСП и ДПС ще могат да разчитат само на своите 118 депутати, а необходимият кворум за начало на заседание е 121.

Това прави присъствието на ГЕРБ абсолютно наложително и дава на опозицията мощно средство за натиск върху управляващите. "Сега" прави анализ и на настроенията в БСП. Натискът върху соцлидера Станишев да се оттегли от председателския пост се засилва, като в лагера на опонентите му вече присъстват и хора, които доскоро се смятаха за негови верни привърженици.

С разговори на четири очи соцлидерът Сергей Станишев е сондирал какви са очакванията на някои негови съпартийци за промяната в БСП, пише "Труд". Първите смени в ръководството на левицата ще станат ясни на пленум на "Позитано" 20 в събота, когато засилващата се вътрешнопартийна опозиция ще поиска смяна на лидера преди предсрочните избори на 5 октомври. Според близки до Станишев имало вариант в събота самият той да предложи конгресът на БСП да бъде свикан още през юли. На висшия партиен форум не е задължително да бъде избран нов лидер на партията. Може да бъдат одобрени само предизборната платформа и посланията на левицата за изборите.Другият вариант, за който "Труд" вече писа, е Станишев да посочи свой наследник на традиционния събор на Столетницата на Бузлуджа, който ще се състои на 2 август. За поста се споменават шефът на парламента Михаил Миков и енергийният министър Драгомир Стойнев.

"Аз мислех, че след загубата на изборите може да настъпят някакви мисловни процеси в ръководството на БСП, но явно не могат да настанат, защото за тези две седмици Сергей Станишев избра Мартин пред партията си", заяви Кирил Добрев по темата за оставката на Станишев пред "Труд". Според него, когато казваш, че отиваш в Европа, а преди това си заявявал и си се кълнял, че БСП е номер едно, този избор, който е направен, не е правилен.

"Тук остава втората му стъпка, която трябва да направи елегантно, и това е на един конгрес да се избере нов лидер на БСП".

Голяма част от министрите в бъдещия служебен кабинет, който държавният глава Росен Плевнелиев ще обяви след разпускането на парламента на 6 август, ще бъдат измежду сегашните съветници и секретари на президента.

"Имам готовност, имам и опита да създавам и сформирам служебни правителства", цитира думите на президента от вчера "Труд".

Една от най-сериозните кандидатури за служебен премиер е на началника на кабинета на президента Екатерина Захариева. В служебното правителство на Марин Райков тя беше вицепремиер и министър на регионалното развитие. За министър на регионалното развитие се спряга Йорданка Чобанова. Тя е съветник по европейските въпроси на Плевнелиев, а в служебното правителство бе шеф на кабинета на Захариева. Силна е и кандидатурата на Евгени Ангелов за министър на икономиката. Сега той е съветник на президента по икономическите въпроси. От средата на 2009 до края на 2011 г. той бе зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма. Ангелов е магистър по бизнес администрация от Harvard Business School и бакалавър от London Guildhall University. Президент е на Харвардския клуб в България.

За външен министър се очертава секретарят по външната политика на президента Тихомир Стойчев. Той е дипломат от кариерата в МВнР. Бил е временно управляващ и зам.-ръководител на посолството ни във Вашингтон. Секретарят на президента по социалните въпроси Деяна Костадинова най-вероятно отново ще поеме поста министър на труда и социалната политика. В предишния служебен кабинет тя беше и вицепремиер.

За правосъден министър Плевнелиев има възможност да избира между няколко души, но запознати твърдят, че се е спрял на съветника си по правните въпроси Наталия Киселова. Тя е била експерт в дирекция "Съвет по законодателство" в Министерство на правосъдието до януари 2012 г. Най-трудно ще е да се намери  министър на вътрешните работи. Повече от година Плевнелиев няма никакви съветници по сигурността, а ресорът МВР е твърдо окупиран от експерти, близки до БСП и ГЕРБ. Като евентуален служебен военен министър се спряга името на контраадмирал Георги Георгиев, който до понеделник бе зам.-началник на отбраната, но премина в резерва.

"Икономисти и юристи се обявиха срещу опасните поправки за банките", е коментарът на "Сега". Предложението на БНБ за нови текстове в Наказателния кодекс, предвиждащи затвор дори само за критики на банки, получават нееднозначна оценка - според специалисти те са опасни, защото на практика ще доведат до цензура в медиите, тъй като всяка статия може да бъде преценена субективно за потенциално всяваща паника. Така гражданите няма да могат да се информират изобщо за състоянието на финансовите институции. Предложението на БНБ е в противоречие с практиката в ЕС и особено в САЩ, където в разгара на финансовата криза преди 5 години съдът задължи банките да разкрият истинското си състояние на обществото, а нито една медия не пострада за критики към парично-кредитната система, тъй като водещ беше общественият интерес.

Лидерът на "България без цензура" и евродепутат Николай Бареков поиска мораториум върху цената на тока, пише "Стандарт". "Тарифите да се замразят до предсрочните парламентарни избори през октомври и новото правителство да поеме отговорност с промяна им", настоява Бареков.

Хлябът ще поскъпне с около 5 стотинки за брой заради по-високите цени на тока, изчислява "Труд". Поскъпват също банички, кифли и други закуски. Причината е, че за малките фирми, каквито са кварталните фурни, цената на електроенергията бе вдигната драстично - с 11-14% дневната тарифа и с 21-29% - нощната.

"Италия е готова да работи за приемането на България в Шенгенското пространство, тъй като страната ви е изпълнила необходимите условия, макар някои държави членки да очакват по-голям прогрес." Това заяви посланикът на Италия в България Марко Контичели на публична дискусия, която даде началото на италианското председателство на Европейския съюз, информира "Дума". В събитието участва външният министър Кристиан Вигенин.

Във връзка с Шенген той изрази надежда, че в рамките на италианското ротационно председателство ще бъдат взети съответните решения, тъй като страната е доказала, че е сериозен и надежден партньор. Посланик Контичели заяви ясната позиция на Италия по проекта "Южен поток" и подчерта стратегическото му значение.

"Надяваме се, че реализацията му ще продължи в съответствие с европейското законодателство", каза посланикът.

В интервю за "Преса" еврокомисарят по регионалната политика Йоханес Хан уточнява: "Парите от Европа не са спрени по политически причини. Всички спирания са заради ефективност, свързана с прилагането на процедурите и управлението на фондовете. Много е важно да се каже, че говорим за грешки, не за провали. В случая с България това се отнася до системна неефективност в сферата на държавната документация."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата