България не успява да се възползва от всички предимства на членството си в ЕС, смята германският посланик Матиас Хьопфнер. По думите му това личи на първо място от усвояването на европейските фондове, което към момента е незадоволително.
„Тази тема е много важна, особено сега, когато има блокирани европейски средства по някои програми. Проблемът е в процедурите по отпускането на средствата и подобряването им ще бъде едно от основните предизвикателства за следващото българско правителство, включително и за служебния кабинет“, заяви той пред БНР.
Матиас Хьопфнер каза, че прозрачността при обществените поръчки е от ключово значение и е съвсем естествено, че Европейската комисия реагира, защото тя управлява парите на данъкоплатците от всички страни-членки на ЕС.Въпреки всичко смятам, че в последно време България осъзнава, колко важно е да се справи с този проблем, при това максимално бързо, изтъкна той.
Матиас Хьопфнер напуска България след пет години у нас. Името му може би ще се запомни с отвореното писмо по време на миналогодишните антиправителствени протести, с което той и неговият тогавашен френски колега Филип Отие призоваха Пламен Орешарски да се вслуша в гласа на протестиращите.
Според него гражданското общество у нас се е събудило, носено от едно еманципирано, ангажирано и талантливо младо поколение, което е обърнато към света.
„Днес вече се говори открито по теми, които доскоро бяха табу, а това е успех на гражданското общество. Трябва да подчертая, че в този процес важна и конструктивна роля играе и българският президент, който заговори открито за дефицитите и проблемите на страната“, посочи дипломатът.
По думите му те са основно в областта на правосъдието, и то на първо място в прилагането на законите, особено по отношение на високите етажи на властта. „Тук все още се наблюдава известна избирателност при прилагането на закона, а това води до загуба на доверие не само от страна на гражданите, а и от страна на чужди инвеститори. За мен основният проблем е в съществуването на частни икономически интереси, които се сформираха по време на прехода и доведоха до известно преплитане с политиката“, изтъкна Хьопфнер.
Той обаче коментира, че лобизмът е легитимна практика и съществува навсякъде, включително и в Германия, но съществува при определени граници, които не бива да се преминават. Дипломатът беше категоричен, че не бива да се допуска възникването на държава в държавата, защото това подкопава легитимацията на държавните органи и пречи на икономическото развитие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.