IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Спа и културно-исторически туризъм – печатница за пари!

Божидар Димитров: Така може да се привличат много туристи

Снимка: Булфото

Снимка: Булфото

Съчетанието на спа и исторически туризъм у нас може да се превърне в истинска златна мина за страната, смята директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.

"Малко е известно, че в България има 200 места, в които бликат минерални извори.  Малко е известно, че те са били открити още от древните траки и чрез тях - усвоени от римляните, византийците, средновековните българи и накрая - от османлиите. Малко известно е, че край изворите възникват големи селища, а доходите от древния СПА туризъм са позволявали да бъдат издигани далеч по-монументални строежи, отколкото в аналогични по размери древни селища", се чете в позиция на историка, изпратена до медиите.

Според него, макар сега в руини, с малко реставрационни усилия, тези древни обекти могат да привличт много туристи и днес, които освен това ще могат да лекуват и болежките си в българските минерални води.

"Къде са тези места? Навсякъде по българската земя: Варна, Бургас (Акве Калиде), Хисар (Диоклецианопол), София (Сердика), Кюстендил (Пауталия), Сандански, Петрич, Никополис ад Нестум (с. Огняново), Велинград (Цепина) и други", изброява местата професор Димитров.

Той припомня, че в Хисар се намира най-добре запазената римска крепост в България. Във Варна - най-добре запазената римска баня в Европа.

"Височината на руините й е 22 метра. Няма друга антична сграда, запазена на такава височина. Единствената напълно запазена средновековна българска крепост – Лютица, е край квартал ”Лъджа” (Баня) в Ивайловград. И трите обекта са напълно зарязани днес и се рушат. А биха могли да бъдат печатници за пари. И то - 12 месеца в годината", категоричен е директорът на НИМ.

Според него съчетанието СПА + културен туризъм има редкия шанс да бъде рекламирано не как да е, а чрез писанията на добре познати по цял свят антични и средновековни хронисти и императори.

"Знае се, че император Диоклециан при едно посещение в Пловдив почти умирал от страшни ревматични болки. Занесли го в баните в Хисар и след седмица лечение императорът бил като нов. За благодарност изградил крепостни стени на града. Абсолютно същото съобщава древният хронист Прокопий за император Юстиниан Велики, който пък изградил крепостни стени около баните в Бургас. Сюлейман Великолепни пък построил там луксозна баня.

А през 586 г. аварският хаган, оттегляйки се зад Дунав, разрушил всички превзети крепости в региона. Но без крепостта и сградите на Бургаските бани. Жените от харема му, които се плацикали три години там, се хвърлили да го молят да не разрушава мястото, където са излекували всичките си женски болежки", пише още Димитров.

"И така, ресурсът е налице – лечебна минерална вода и забележителни културно-исторически паметници. Легенди и предания за реклама – в изобилие. На ход е бъдещото министерство на туризма", завършва позицията на Божидар Димитров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата