IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Учим децата да помнят факти, а не на умения, убедена е Коларова

"Нужна е политическа воля за законодателство в образованието"

Снимка, архив Булфото

Снимка, архив Булфото

За съжаление, все повече се убеждаваме, че не учим децата на това, което те трябва да знаят. Това споделя в интервю за "Труд" Румяна Коларова, министър на образованието и науката.

Според нея ние ги учим да рецитират, да запомнят факт, и критиците на учебниците по история се фокусират върху фактите, а не на умения, компетенции, нагласи.

"Ние не знаем какво искаме тези деца да научат! Най-лесно е да коригираме съдържанието на един учебник, най-трудното е да гарантираме, че учим децата на това, което им е необходимо." допълва служебният министър.

Коларова изтъква още, че задачите на следващия министър са много тежки, свързани с неотложно законодателство, които изискват политическа воля и стабилно парламентарно мнозинство. "Например законът за училищното образование. Той се чака отдавна, по него експертите в министерството работят непрекъснато, но явно досега липсва политическа воля", казва Коларова.

Пред "Новинар" Петър Порумбачанов, председател на Асоциацията за домашно образование, отбелязва: "Домашното образование е едновременно постоянна ваканция и постоянно учене.Това е така, защото очевидно родителите, които обучават децата си вкъщи, смятат, че разделянето на време за учене и време за почивка е твърде нездравословно за децата поради това, че те се депресират, че трябва отново да се върнат към учението след дълъг период на ваканция".

Той обяснява, че това разделяне не дава добри плодове.

"Ако всичко това се прави плавно, детето възприема като нещо съвсем естествено и нормално времето за учене. Това е така, защото то не дели на неприятно време за четене и приятно такова за почивка. Основната идея и цел на домашното образование всъщност е, че детето трябва да се научи да обича да учи", допълва Порумбачанов.

Водени от тази предпоставка, в една възраст от 10 до 12 години децата стават твърде самостоятелни. Предимството е, че едно семейство е много по-гъвкаво и много бързо може да коригира неправилната посока тогава, когато я забележи, смята председателят на асоциацията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата