IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Над 100 бебетата са родени от донорски материал през 2014 г.

Злоупотреба с органи е изключена, твърди шефът на ИАТ

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

Над 100 бебетата са родени от донорски материал само през тази година, а към момента има и над 100 бременности, каза за БТА Мариана Симеонова, директор на Изпълнителна агенция по трансплантация.

По думите й от 2011 г. досега бебетата, родени от донорски материал, са 424.

Това донорство отново изразява готовността на българите да дарят и изтъква това, че ценят майчинството, коментира Мариана Симеонова по повод приключилата Седмица на донорството у нас.

Българинът по принцип е готов да дарява, коментира експертът.

Според нея увеличението на трансплантациите през тази година в сравнение с предходната не е случайност, а обществото ни е узряло за това и се дължи на по-високата информираност. 

Злоупотреба с органи е изключена, защото се работи с няколко екипа, няколко лаборатории и болници, заяви Мариана Симеонова.

Тя смята, че българинът знае, че има форми на съгласие за донорство, но се оказа, че не знае коя точно е действащата в момента в страната нормативна уредба.

Това е обяснимо, защото за 10 години 4 пъти са правени законови промени, без да има достатъчно информираност и допитване до хората, обясни тя.

Въпреки че някои лекари се оплакват от ниски заплати, Мариана Симеонова увери, че за екипите, които извършват трансплантации заплащането не е проблем.

„Аз искам да благодаря на колегите - анестезиолози-реаниматори, хирурзи, защото те никога не са поставяли въпроса за пари. Проблемът е, че когато има донорска ситуация, екипите до 70 часа не се прибират вкъщи. Тези дежурства се заплащат като извънреден труд, но до преди време не се заплащаха регулярно. Вече не е така, обясни тя.

Относно развитието на идеята за създаване на "Балкантрансплант" Симеоновоа обясни, че с Румъния предстои подписване на договор, но той е в рамките на обмен с Европейския съюз.

По-задълбочено трябва да помислим с кого и как би могло да се направи, защото например в Македония тази година беше извършена първата трансплантация от пациент с мозъчна смърт. Не извършват други, освен бъбречни трансплантации, а за бъбреците в България винаги има реципиенти. Когато в България няма подходящ реципиент е много важно да можем да подадем в друга страна, която след това искаме да приеме наш пациент за трансплантация, обясни още тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата