Близо 253 млн. лв. ще похарчат българите за пътуването си по Коледа и Нова година, съобщава от страниците на "Телеграф" директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. В сумата влизат всички разходи за транспорт, храна и отсядане в хотел.
Очаква се 530 000 българи да посетят близките си в страната и още 190 000 да прекарат почивните дни в чужбина. Тези, които са избрали България за празниците, са заделили средно по 280 лв. за пътуването си, а хората, които отиват в чужбина, ще похарчат около 550 лв., твърди изданието.
ГЕРБ се готви да прекрои основно сектор "Сигурност", като заличи всички промени, направени през мандата на БСП и ДПС. Това става ясно от внесения от група депутати проект за изменение на Закона за МВР, сред които са бившият вътрешен министър Цветан Цветанов, ексшефът на комисията по досиета Методи Андреев и др, съобщава под глава "Сега". Законопроектът за МВР съдържа предложения за промени в законите за ДАНС, за специалните разузнавателни средства, за чужденците, за електронните съобщения и т.н, отчита изданието.
На първа страница "24 часа" съобщава за друга реформа: Масовата възраст за пенсиониране ще бъде увеличена с 4 месеца от 1 януари 2015 г., като се следва механизмът, въведен от Симеон Дянков. Всички бюджети в социалната сфера за следващата година трябва да се правят спрямо действащото в момента законодателство, гласи писмо от финансовия министър Владислав Горанов за бюджетирането на 2015 г.
Забранява се на депутатите да приемат подаръци на стойност повече от 300 лв. Това ще бъде разписано в правилника на Народното събрание по предложение на ГЕРБ, отбелязва в друга статия "24 часа". И досега подобен текст съществуваше, но във финансовите правила към правилника, а сега се вкарва в основния документ за работата на парламента.
"Увеличаването на доходите е основен икономически фактор. Със стагнирането на доходите икономиката линее", посочва в интервю за "Стандарт" социалният министър Ивайло Калфин. Той е убеден, че ускоряването на икономическия растеж минава през увеличаване на доходите. "При изработването на бюджет 2015 ще се опитаме да гарантираме сегашната система за социално подпомагане и осигуряване като основа.
На второ място ще търсим възможност за разширяване на енергийните помощи и за компенсация на увеличените цени на електроенергията. На следващо място е много бързото започване на европейските програми. В този програмен период само 1 процент е предварителното плащане от ЕС, което означава, че трябва да започнем с пари от националния бюджет. Ако го отложим, ще отложим голяма част от проектите", опасява се Калфин.
"Кабинетът има европейска посока", коментира пред "Преса" Меглена Кунева, вицепремиер по европейски политики и институционални въпроси. По време на проведените две заседания на кабинета са били обсъждани въпроси свързани с ЕК, програмите, за това къде сме изостанали и какво трябва да се направи, за да се навакса. "Освен това за първи път българското правителство има и вицепремиер по европейските институционални въпроси. Това е добър знак", смята Кунева.
В допълнение "Стандарт" акцентира: Кабинетът "Борисов" отваря хазната за европроекти. С пари от бюджета авансово ще се финансират строежи на пътища и училища. Ще има средства и за малкия бизнес. Целта е да не се допуска втора нулева година за еврофондовете в програмния период 2014-2020 г. Това реши съветът за европарите към кабинета. Очаква се през 2015 г. да бъдат открити процедури а 6,8 млрд. лв.
Българската политическа реч се разполага в границите от наукообразното говорене до кухата риторика и витиеватост, минава през разговорната небрежност, включва политическите жаргони и клишета, но като послание не казва нищо. Този констатация прави в интервю за "24 часа" езиковедът Владислав Миланов. По думите му българските политици са неподготвени и не се справят и с изчитането на предварително подготвен текст за речите им.
"Съдилищата продължават да са разграден двор", е заглавието над интервю в "Труд" с Константин Пенчев, национален омбудсман. По думите му проблемът в съдебната система с разнасянето на дела и веществени доказателства не е от сега. "Системата е такава, че не само експерти, но и съдиите изнасят дела в чанти, за да пишат събота и неделя. Никой не ги проверява на изхода. Вещи лица вземат дори по 10-20 дела наведнъж. Защо? Те биха могли да си препишат данните и да отговорят на въпросите в съда, но избират лекия вариант да си ги носят вкъщи.
Това затруднява страните. Когато адвокат отиде да чете делото, му отговарят, че е при вещото лице", разказва Пенчев. Той е категоричен, че в системата липсва контрол по съхраняването на делата, а това може да доведе до големи поражения.
Зачестяват случаите на пияни жени, седнали зад волана, отчита под глава "Монитор". Вече има ясно изразена тенденция за увеличаване броя на дамите, позволили си да шофират, след като са употребили алкохол в големи количества. Най-често такива нарушителки са били хванати през летните месеци.
Поведението им донякъде можело да се свърже с отпускарския сезон, когато не дисциплинираните шофьорки си позволявали по-лесно да се качат на колите си след запиване с приятели. Според органите за контрол по пътищата обаче въпреки това дамите по-рядко предизвиквали катастрофи, тъй като били по-страхливи и по-внимателни от мъжете на градус зад волана.
Скоростта е основната причина за катастрофите. Така че е крайно необходимо да се възстановят камерите и скоростта да се контролира постоянно, заявява пред "Новинар" Владимир Тодоров, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на пострадалите при автомобилни катастрофи.
"От 30 януари тази година нашата държава се охранява само от 15 камери. Това е изключително недостатъчно. Навсякъде, където има държави с добра пътна култура, не се разчита на самосъзнанието, самоконтрола и самодисциплината. Разчита се на това държавата да упражнява строг контрол", изтъква още Тодоров. Той призовава шофьорите и пешеходците да бъдат внимателни, предвид навлизането в зимния сезон, който е придружен от много инциденти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.