Военното министерство възрази срещу бюджета си за догодина. На редовното заседание днес МО не е съгласувало проекта за държавен бюджет за 2015 г. заради сериозно намаляване на разходите му, става ясно от съобщение на ведомството.
Според проекта и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2015 - 2017 г. разходите на МО са намалени с общо 66 423 000 лв. спрямо представената в Министерството на финансите прогноза.
В частта за персонал намалението е в размер на 77 млн. лв. спрямо 2014 г.
От ведомството на Николай Ненчев заявяват, че в абсолютна стойност намалението на бюджета на Министерството на отбраната е най-голямо и се запазва през целия период на средносрочната прогноза.По-рано днес президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили Росен Плевнелиев също поиска правителството да не намалява „и без това много орязания бюджет на Министерството на отбраната". Президентът заяви, че по въпроса ще говори с премиера Бойко Борисов, и добави, че срещата ще е тази седмица.
От МО посочват като основен мотив за несъгласуването на проекта за държавен бюджет за 2015 г. невъзможността да се изпълняват задачи, свързани с бойната готовност, защитата на суверенитета и териториалната цялост на страната, подготовката на декларираните формирования съгласно договорените с НАТО Цели за способности, подготовката на подразделенията за участие в мисии и операции зад граница под егидата на ООН, НАТО и ЕС.
За постигането на определения от Министерството на финансите Проект на разходи за персонал на МО от министерството следва да бъде освободен допълнително личен състав от около 4 000 души спрямо списъчния към настоящия момент.
„Имайки предвид, че основният личен състав е в редиците на Българската армия - около 29 000 души, то неминуемо ще се наложи съкращаване на нейната численост, което противоречи на декларираните в коалиционното споразумение запазване числеността на Въоръжените сили и създаване на условия за висока мотивация и професионален подбор“, допълват от министерството, ръководено от Николай Ненчев.
Освобождаването на военнослужещите се осъществява след 6-месечно предизвестие, за което се дължи възнаграждение, водещо до невъзможност намаляването на разходите за персонал, напомнят още от МО и допълват, че вместо да се постигне редукция на бюджета, ще са необходими допълнителни средства за обезщетения при освобождаване.
По-рано днес финансовият министър Владислав Горанов коментира предложението за ограничаване на разходите с 10 на сто в бюджетната сфера с думите, че това не означава съкращаване на хора, а на разходи за персонал.
Горанов потвърди обаче, че силовите ведомства са далеч по-назад по отношение на бюджета, в който приоритет били социалната сфера, икономиката и здравеопазването.