Манипулация е твърдението, че ще бъдат откраднати парите, които ще се прехвърлят от частните пенсионни фондове към Националния осигурителен институт (НОИ), защото никой не може да се разпорежда с парите на работника в партидата без неговото лично съгласие. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров на пресконференция на тема „Истината за позицията на КНСБ по пенсионната реформа“.
Той твърди, че ако предложението бъде прието във вида, в който мина на бюджетна комисия, няма заплаха да бъдат откраднати парите на осигурените лица в частните пенсионни фондове.Димитров обаче направи уточнението, че ако се направят тайни поправки в предложението, КНСБ ще бъде против него. Той допълни, че синдикатът е „за“ прехвърлянето на средствата да става еднократно, но не трябва да се изисква от осигурените сега лица в частните фондове да потвърждават изрично участието си в тях.
Димитров отбеляза, че идеята за прехвърлянето на вноските не е на синдиката, а на ГЕРБ, но са готови да я подкрепят, „защото преценихме, че няма нищо лошо да се даде на хората право на избор, за да не се противопоставят осигурените в двата вида задължително пенсионно осигуряване“.
Той призна, че всичко е станало много бързо и без дебати, но от КНСБ са склонни да го приемат заради това, че няма възможност хората да бъдат измамени.
КНСБ подкрепя предложението избор да имат родените след 1959 г. и новопостъпващите на трудовия пазар, но ще настоява утре при гласуването на бюджета в зала това да важи и за категорийните работници (първа и втора категория).
По повод публикациите, че това предложение е изненадващо, Пламен Димитров цитира текст от предизборната програма на ГЕРБ, където е посочено, че ГЕРБ ще върви в посока на това категорийните работници да имат право на избор на пенсионен фонд.
Димитров не вижда пречка в бъдеще с кампании да се разяснят на обществото плюсовете и минусите на двата модела задължително осигуряване, така че хората да направят своя информиран избор.
Като „неистина“ той определи квалификациите, че с парите от вноските ще се запълва дефицитът в НОИ, и обясни, че истинската причина за големия дефицит са намалените от 2008 г. осигуровки, докато в същото време стажът и възрастта са нараствали. Това той определи като удар върху достъпа до пенсионни права.
По думите на Димитров досега пенсионната реформа върви „криво“ и трябва да се търсят мерки за допълнителни приходи в системата чрез криминализиране на укриването на осигуровки, подобряване на събираемостта и в дългосрочен план повишаване на осигуровките. Според него осигуровките трябва да бъдат със 7 процентни пункта по-високи от сегашния размер, но това трябва да стане поетапно.
Той напомни още, че загубата на солидарната система от намаляването на вноските е между 22 и 25 млрд. лв.
Димитров призова също Комисията за финансов надзор (КФН) да предоставя повече информация за инвестиционните портфейли на пенсионните фондове с цел осигурените там лица да имат представа как се управляват парите им.
Синдикатът първоначално е искал замразяване и на пенсионната възрастт, и на стажа, но после са се съгласили за замразяване само на възрастта, защото тя е по-големият проблем, тъй като стаж може и да се купува.
По думите му замразяването само на възрастта е компромисен вариант, който е приемлив, за да се даде възможност за пенсиониране на поколенията, които търпят тежестта на пенсионната реформа.
Още новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.