Ръстът на нелегалния пазар на цигари у нас от тази пролет е бил между 20-25 на сто от общото
потребление на тютюневи изделия, коментира експертът от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов за БТА.
Като пример анализ на Центъра сочи, че само в София-град, който е най-големият пазар на нелегални цигари у нас, среднодневно се продават 75-80 хиляди нелегални кутии цигари и се генерира месечен оборот от 4,8 млн. лв.
Купуването на контрабандни цигари подкрепя и различни форми на организираната престъпност - трафик на хора, незаконна търговия с оръжие и разпространение на наркотици.
Анализът сочи, че като стойност на оборота целият черен пазар на цигари и тютюн през 2010 г. е достигнал 500 млн. лв., или 16-18 на сто, при 2,417 млн. лв. легален пазар. Като обем на пазара в натура нелегалният пазар е бил значително по-голям и е достигал 30-40 процента от общия обем на пазара на тютюневи изделия.
През периода 2009 - 2010 г. нелегалните цигари са се превърнали в най-бързо растящия пазар за организираната престъпност, отчитат експертите. Според тях големите криминални заплахи от това развитие са две. Първата е изключително бързият ръст - за две години обемът се утроява, като се превръща в нов определящ източник на приходи за организираната престъпност и променя цялата структура на криминалния пазар в страната.
Втората заплаха е свързана с криминалните структури. За две години се развива огромна инфраструктура от редовни купувачи, продавачи на дребно и устойчиви външни и вътрешни канали за доставка на нелегални цигари и тютюн, се посочва в анализа.
Според данните на Центъра за изследване на демокрацията, през последните 15 години финансовата щета от нелегалното разпространение на тютюневи продукти се увеличава значително поради нарастващата тежест на приходите от акцизни данъци в държавния бюджет.
Всяка девета цигара в света се продава незаконно, като годишно загубите за световната икономика от сенчестата търговия на тютюневи изделия е около 40 милиарда долара, сочи проучване на британския институт Оксфорд икономикс.
Средностатистическият жител на новоприсъединилите се към ЕС страни - България, Румъния и балтийските държави, заделя средно до 20 процента от всекидневните си лични разполагаеми доходи за цигари. Делът на нелегалната търговия на цигари в региона представлява между 20 и 40 процента от тютюневия пазар.
За покупка на цигари средностатистическият жител на ЕС харчи 9 процента от всекидневно разполагаемите си доходи, а делът на нелегалната търговия е около 10 процента, показват статистическите данни.
По оценка на СЗО, базирана на данни за 2012 г., от увеличението на данъците с 50 на сто - числото на пушачите във всички страни в близките 3 години ще намалее с 49 милиона души, което ще позволи да се спасят над 11 милиона човешки живота. По разчетите на СЗО, ако всички страни в света увеличат данъците на тютюневите изделия с 50 на сто на всяка опаковка, правителствата биха получили допълнителен глобален доход в размер на 101 милиарда долара.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.