Половината от критериите за качество, по които ще се оценяват и премират най-добре работещите общопрактикуващи доктори, не са реалистични. Това е мнението на председателя на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Варна д-р Светлин Митев, съобщи вестник "Черно море".
Според него е все още твърде рано да се коментира бъдещата система за бонусите на семейните доктори, тъй като въпросителните около нея са много. Най-добре е критериите за качество или опорните точки, по които ще бъдат оценявани най-работните сред нас, да бъдат подложени на широко обсъждане.
Ако бъдат спуснати "отгоре“, без дебати по тях, нищо няма да се получи, каза още шефът на бялата гилдия във Варна.
Той призна, че министърът на здравеопазването д-р Петър Москов е сред малкото, които мислят за лекарите.
Както Dnes.bg. писа, в момента Министерството на здравеопазването подготвя критерии, по които да бъдат оценявани постоянно общопрактикуващите лекари, и според резултатите да им се дават пари. Предложението беше обявено преди дни от министър Москов.
Въпросните пари са предвидени в национална програма, която също се подготвя от здравното ведомство. Предвижда се, след като критериите за оценяване бъдат разработени, системата да бъде задействана още в края на тази година. Според министъра първите 10% от лекарите, получили най-добри резултати, ще заслужат солидна сума пари като бонус. Това се отнася за 470 доктори с най-добри успехи за нашето лечение, което включва клинични резултати, стойността на терапията, нужда от постъпване в болница или друго специализирано заведение.
В страната има регистрирани 4700 общопрактикуващи лекари, като във Варненска област те са около 300.
Тестването за бонусите обаче няма да е еднократно, то ще се прави постоянно и от него ще зависят доходите на общопрактикуващите лекари. Сега те се финансират от НЗОК, която им плаща определена сума за всеки записан при тях пациент, болните също им броят потребителска такса.
Автор: Ставри Таргов