През тази година трябва да бъдат усвоени 600 млн. евро по Оперативна програма „Транспорт“ (2007-2013 г.), за да не изгубим средства. Това каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски по време на годишния отчет за изпълнението на програмата.
Московски увери, че ще бъде направено всичко възможно да не бъдат изгубени пари по програмата. Той припомни също така, че България в момента преговаря с Европейската комисия, за да бъде удължен с една година срокът за усвояването на средствата от стария програмен период.
Транспортният министър обясни, че целият ресурс на програма „Транспорт“ е договорен. Разплатените пари са над 1,5 млрд. евро, което е малко над 70 на сто от бюджета. От Брюксел са възстановени близо 1,1 млрд. евро, като се чакат парите по последния изпратен към Европейската комисия (ЕК) сертификат от края на декември 2014 г.
Министър Ивайло Московски отчете, че само за една година са пуснати в експлоатация пет големи инфраструктурни проекта – жп линията Михайлово - Калояновец, жп гара Пазарджик, обходният път на Враца, пътят Кърджали – Подкова, както и Речният информационен център в град Русе.
Изпълнението на програмата
През 2015 г. се очаква да бъдат пуснати в експлоатация 260 км жп линии и 125 км автомагистрали, финансирани с пари от програма „Транспорт“ 2007-2013 г., обобщи зам.-ръководителят на Управляващия орган на оперативната програма инж. Галина Василева.
По думите й въпреки изоставането при строителството на автомагистралите "Струма" и "Марица" те ще бъдат успешно завършени преди края на годината. Изграждането на интермодален терминал в Пловдив и модернизацията на жп гарите в София и Бургас също се очаква да бъдат приключени навреме.
Изградени са и 13 нови станции на столичното метро и 13 км нови метролинии, а строителството на новите участъци върви с много добри темпове и основните строителни дейности по тях са вече приключили, допълни Василева. Приключил е и грубият строеж на кулите във Варна и Бургас, които се изграждат по проекта за въвеждането на система за управление на трафика в Черно море.
От представените данни ясно се вижда, че най-бавно върви изпълнението на жп проектите, които са и най-рискови. От близо 509 млн. евро, които са предназначени за жп проекти, са усвоени само 266,7 млн. евро.
При пътните проекти са разплатени малко под 600 млн. евро от общо 879 млн. евро.
Най-добре се движи във времето изпълнението на метрото. Изплатени са над 501 млн. евро от предвидените 528,4 млн. евро. До средата на годината се очаква да бъдат усвоени всички пари за метрото, посочи Василева.
Новата оперативна програма
Министър Московски изтъкна като голям успех одобрението на новата програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ за периода 2014-2020 г.
Галина Василева припомни, че вече са стартирали тръжните процедури за изграждането на пътните участъци от лот 3 на магистрала „Струма“, който се финансира от програмата. Общата им стойност е 175 млн. евро, като се очаква изпълнителите да бъдат избрани към средата на тази година.
Тръгна и процедурата за строителството на участъка от магистрала „Хемус“ от Ябланица до разклона за Плевен и Ловеч. По принцип финансирането ще се осъществява с пари от бюджета или със заем и се разчита и на икономии от новата програма „Транспорт“.
В ход е и процедурата за изграждането на първия лот от третата линия на метрото в София – от Ботевградско шосе до ул. „Житница“. Тече подготовката и на документацията за рехабилитацията на жп линията Пловдив – Оризово и на жп възел Бургас, който е в рамките на проекта за втората фаза от ремонта на жп линията Пловдив – Бургас.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Валентин Радев: Случаят "Петрохан" е срам за службите
Питбул нахапа две деца в Бургас, съсед и полицай ги спасиха
Барселона превзе “Метрополитано” и се откъсна от Реал
Драма на "Сейнт Мери"! Саутхямптън повали Арсенал с късен гол за ФА къп
Треньорът на Берое проплака след боя от ЦСКА
Ицо Янев назова как ЦСКА ще изглежда по-силен отбор
Капитанът на ЦСКА избухна в емоции след дебютния си гол с червената фланелка
ЦСКА попиля любим абонат, но не впечатли, а съдията не видя дузпа срещу „червените“
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато