Увеличаването на държавната поръчка е сред идеите на подготвяната от министерството стратегия за развитие на висшето образование.
Сред идеите в документа е и частичното връщане на платеното обучение в бакалавърската степен в държавните университети. То предвижда най-добрите ученици да не плащат студентски такси, тези със средни резултати да плащат такса, а по-голямата част от издръжката да бъде плащана от държавата, а студентите с най-ниски резултати да плащат пълния размер на таксата за обучение.
По думите на министъра тази система ще създаде конкуренция между студентите, както и между държавните и частните висши училища.
Според министър Вълчев университетите сами трябва да определят размера на студентските такси, като държавата контролира само максималния им размер. Този размер е регламентиран и в Закона за висшето образование - до 30 на сто от издръжката на обучение, каза той. Сега правителството определя таксите, които са задължителни за университетите.
По думите на министъра проблемът не е дали да има или не платено обучение, тъй като то съществува в частните университети. Въпросът е дали българската държава може да направи разход, за да осигури съизмеримо със съвременните изисквания финансиране, посочи министърът. Той заяви, че издръжката на студент в български университет е в пъти по-ниска от издръжката в европейските висши училища и ще бъде много трудно да бъдат изравнени двете нива.
В началото на септември МОН ще организира среща с работодатели, на която ще бъде обсъден проектът на стратегията. На тази срещата ще бъдат поканени работодатели, които предлагат реални работни места, добави министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.