IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Да се мразим неуморно, другари! Падението българско

Рашидов дава 50 лева от джоба си на обидения хорист да не пее

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

Въпреки всички критики към организираната от Министерството на културата изложба на Тракийското златно съкровище в Лувъра и всички съпътстващи я прояви, Режди Рашидов не призна, че има провали.

В същото време, той разкритикува поведението на тенора Георги Петров, който беше отстранен от хора "Йоан Кукузел" след като коментира в социалните мрежи ниското заплащане, което той и колегите му получават за труда си.

"Няма друг народ, който сам да се плюе. Хорът не е държавен, аз съм ги помолил да дойдат в Париж, защото те са прекрасни певци и наистина съм отворил вратите на най- легендарния храм "Нотър Дам". Те вдигнаха 1200 човека на крака на бис, а сега излиза един тенор и оплюва цялата работа за 50 лева хонорар ли? Това ли е цената на българското достойнство?", заяви Рашидов по bTV тази сутрин.

Той увери, че певците са получили хонорар, колкото и той - 35 евро командировъчни.

"Ако иска да напусне хора и да отиде в хор "Гусла", никой не го кара да пее, аз поканих хор "Йоан Кукузел", не един тенор, от моя джоб ще му дам 50 лева и ако обича да не пее", добави министърът.

Според него падението е тотално, а макар и бедни, не трябва да бъдем лишени от гордост.

Рашидов изброи чуждите медиите, които са отразили изложбата в Лувъра, за да опровергае твърденията, че  само българските издания са й обърнали внимание.

"Ние се представихме като богове, като равни с равни", подчерта Рашидов, според когото дошлите в Париж са "патриоти".

"Веднага потекоха покани, Кремълският музей ни покани. Божидар Димитров го изпратих да преговаря, преговорите вървят добре. Имаме покана от Турция, Мароко, British Museum", продължи министърът.

Той обаче има план – "тази изложби като се върне, да гостува в новия ни музей", а след това в Пловдив и Варна: "Българският народ да се зарадва на своя апогей".

Българските журналисти пък, които били командировани в Париж работили по темата още от 2012 г.

"Поканих великолепни, добри български журналисти да отразят успеха на България", подчерта културният министър.

По думите му става дума за 8 журналисти и двама оператори, като те били поканени от първия ден, в който подписал договора за изложбата през 2012 г. Други не са били поканени, защото трябвали повече средства.

"Нямам други пари, нямам европейски пари за суджуци и луканки", подчерта Рашидов.

Той защити и представянето на книгата на журналиста от в. "Преса" Валерия Велева в Париж като част от съпътстващите прояви на изложбата в Лувъра.

"Искате да убием Валерия Велева за това, че пише книги? Тя дойде и я представи по прекрасен начин, какво й е на жената, написала си е книгата, огромен беше интересът към нея", отсече Рашидов.

Той разясни, че издателство "Захарий Стоянов" е трябвало да представи своята най-нова книга и тя за щастие или нещастие била именно на така или иначе акредитираната журналистка.

"Закарахме прекрасни български писатели. Този път закарахме феминистките, жените писателки", разказа той и изреди Милена Фучеджиева, Леа Коен, Амелия Личева, Виктория Христова.

Според Рашидов в основаната на целия скандал били четирима души. "Имаше един писател Васил Цонев Дон Базилио му викаха, той ходеше с едно колело от клуб на клуб и винаги повтаряше: "Да се мразим неуморно, другари!". Такъв народ сме, завистта няма почивен ден, къде има друг народ такъв да си плюе достойнствата и себе си", настоя министърът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата