122 лева на стотинки, две пури и малка бутилка уиски. Това занесоха в Министерството на културата недоволни от министър Вежди Рашидов.
В организирана акция протестиращите внесоха парите в сградата на министерството, но не и до деловодството, откъдето да получат обратна разписка. Това обаче никак не ги притесни, а по-скоро провокира изказвания, че е по-добре министърът да благодари за подаръка с оставката си.
"Извинението на един министър в цивилизования свят се нарича оставка. А разписка не очакваме, тъй като все пак това е една благотворителна инициатива", пошегуваха се недоволните граждани пред камерата на Нова телевизия.
На въпроса за какво очакват да отидат тези 122 лева, протестиращите отговориха, че това е хонорар, или по-скоро обезщетение за Вежди Рашидов, за да спре да бъде министър.
"Той предложи една сума на Георги Петров, за да спре да пее, така и ние му предлагаме пари, че и пура и уиски, за да спре да бъде министър", категорични бяха гражданите.
Но все пак обясниха, че акцията е еднократна.
Повод за недоволството на стотици граждани стана арогантното поведение на Вежди Рашидов, който обвини уволнения от хор "Йоан Кукузел" тенор Георги Петров, че омаловажава постиженията на държавата заради изложбата на тракийски съкровища в Лувъра.
Петров поиска хонорар за представлението на хора в Париж, което изкара министъра извън контрол. "Ще му дадеме 100 лв., за да се успокои и да не пее, ако може. 50 лв. ще ги дам от моя джоб", отвърна му министър.
Премиерът също коментира поведението на Рашидов като го посъветва да гледа постановката „Език мой, враг мой”.
Въпреки че министърът се извини от сайта на министерството, Дарина Такова обясни пред БНТ, че това не е достатъчно, защото подобно поведение от Рашидов не се случва за първи път. „Вече се прави каталог за всичко, което е изръсено от него."- обясни тя. Такова не приема, че обществото трябва да се съобразява с това, че Рашидов пиел мента, глог и валериан. Тя каза, че не може да приеме речника на министъра и че не е ясно кога ще продължава подобно нещо, тъй като с този речник и тези нарицателни „Кукузелите папкали”, министърът убива случващото се в културата.
Според Диана Андреева такива ситуации ще има, докато не се промени отношението на правителството към хората на изкуството. А именно като към просяци и хора, които не носят икономическа полза. „Това е така само на пръв поглед” , обясни тя и коментира, че 10 процента от приходите от износ на изложби отиват в Национален фонд култура. Именно от там е можело да бъде платен целево и хонорара на певците от „Йоан Кукузел”.
Тя обясни, че този скандал е най-добре да бъде приведен към друга дискусия – за достойното заплащане на хората, занимаващи се с култура и правителството най-сетне да приеме обещаното от всички политически партии - че един процент от брутния вътрешен продукт ще отива за култура. Найденова категорично заяви, че производителността на труда на тези хора е изключително висока, тъй като културата е единственото лице на България.
Ценко Минкин припомни историята, в която по време на война са предложили на Чърчил да вземе от парите за култура, за да се подпомогне военната индустрия, а той е попитал – тогава за какво да се бием?”. Според него проблемът е и в разбирането на голяма част от обществото, което е свързано с поговорки „Ти като пееш, какво работиш?”
Такова го опонира като заяви, че България е много музикална страна и, че във всяка една голяма филхармония във света, има български музиканти. А нейната заключителна фраза бе, че „България не трябва да има такъв министър на културата”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.