Увеличава се броят на наетите на минимална работна заплата, по данни на КНСБ.
Президентът на синдиката Пламен Димитров съобщи във Велико Търново, че 270 000 души получават такова възнаграждение, или 11.6% от работещите по трудов договор у нас към момента.
По данни на Института за социални анализи към КНСБ, средната работна заплата у нас през 2014 година е била със 17 на сто по-ниска от тази през 1990 година.
Позицията на КНСБ е да се промени договарянето на минималната работна заплата на национално ниво, посочи Димитров. От организацията предлагат граници, които да се актуализират всяка година в зависимост от растежа на икономиката.
"Искаме долната граница на минималната работна заплата да е 125% от прага на бедността, а горната да е 50% от средната работна заплата", каза президентът на КНСБ, цитиран от БТА.
Конфедерацията предлага промяна в методиката, по която се определят минималните осигурителни доходи за отделните дейности и категории на труда.
От синдикатите са подготвили над 30 страници законодателни промени към Кодекса на труда.
Едно от основните предложения е нарушаването на правото на синдикално сдружаване да бъде криминализирано, за да имат по-голяма тежест колективните трудови договори.
Президентът на КНСБ постави оценка 3,5 по шестобалната система на работата на правителството.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.