Преди няколко месеца един казус развълнува българската общественост и в частност българските майки.
Въпросът "Може ли да се кърми на обществено място и неприятно ли е за околните" накара една жена да повдигне обвинение срещу столичен търговски център.
А причината: Деница Панайотова, майка на две деца, бе помолена да не кърми бебето си в мола, защото притеснявала хората. Началникът на охраната на търговския център й обяснил, че кърменето на територията на търговския център е нежелателно, а гледката на кърмещи жени възмущавала другите клиенти.
За историята на кърмещата майка разказа Българският хелзински комитет, според който имаше случай на дискриминация.
Комитетът реши да представлява жената по дело за защита на правото на майките да кърмят своите деца на публични места.
Днес, няколко протеста по-късно и стотици страници изписани по въпроса, Българският хелзински комитет съобщи, че г-жа Панайотова и нейните адвокати са се споразумели извънсъдебно, за да се приключи спора с мола.
От там добавят още, че майката ще дари получената сума за организирането на кампания в подкрепа на кърменето на обществени места.
"БХК изказва своята благодарност и възхита към г-жа Панайотова за смелостта ѝ да защитава своите права, като показа как трябва да бъдат отстоявани правата на жените", завършва съобщението си комитетът.
Жалко е обаче, че толкова любопитен казус не достигна до съда и не успя да изгради прецедентна законова рамка в България. След цялата шумотевица в крайна сметка не стана ясно – морално, нормално, възмутително, прието или неприето е да се кърми в мола?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.