Държавата още няма ясна представа как ще финансира специалния фонд за подпомагане на социално слабите граждани при бедствия. Това стана ясно по време на парламентарния контрол от отговора на финансовия министър Владислав Горанов на въпрос от депутата от БСП Корнелия Нинова за създаването на евентуален катастрофичен пул.
Припомняме, че през февруари държавата се отказа да създава катастрофичен пул и предложи вариант за специфично подпомагане за социално слабите, чието имущество е пострадало при бедствия. Предвижда се помощ да получават само хората, които нямат възможност да застраховат имуществото си. Подкрепата ще се изчислява на база на данъчната оценка на имотите.
Необходимите промени в Закона за защита при бедствия са внесени за обсъждане от Народното събрание, коментира Горанов.
В текстовете обаче не е разписан механизъм за набирането на средства в този фонд. През февруари, когато обяви плановете на правителството за създаването му, Горанов заговори за евентуално вдигане на данъка върху застрахователните премии с 1 процентен пункт с цел осигуряване на финансиране.
Това обаче на практика пренася финансовата тежест върху групата собственици, които застраховат имотите си, и може да подейства като демотивиращ, а не мотивиращ фактор за защита на имуществото при бедствия, каквато е идеята на кабинета.
Владислав Горанов призна, че промените в законодателството нямат завършен вид, но дават отговор на въпроса как да се структурира подпомагането на гражданите, пострадали при природни катаклизми.
"Концептуално правото на собсвеност е неприкосновено и лично, но то поражда не само права, а и отговорности“, коментира финансовият министър и допълни, че е неприемливо да се възприема, че държавата е длъжна да покрива всички щети.
По думите на министъра предложената в проектозакона концепция за подпомагане е била „избистрена“ от застрахователния сектор. Той призова Нинова да прояви законодателна инициатива и да предложи други източници на финансиране, ако смята, че има надеждни такива.
Според Горанов не е приемливо и да се въвежда задължителна застраховка срещу бедствия, която да се събира в катастрофичен пул чрез имотните данъци. Подобна мярка се обмисляше по времето на предишното правителство на Бойко Борисов, но така и не беше реализирана.
Още новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.