Управителят на БНБ Иван Искров подава оставка, считано от 10 юли.
Искров е изпратил писмо за това до председателя на Народното събрание Цецка Цачева и депутатите, което е публикувано на сайта на БНБ.
Мандатът му като гуверньор изтича на 10 октомври. В писмото си той напомня, че законът определя периода 10 юли – 10 август като време за избор на нов управител, който да встъпи в длъжност от 10 октомври 2015 г.Управителят на БНБ настоява наследникът му да встъпи в длъжност още от 10 юли и да бъдат избегнати всякакви политически разногласия и партийни противоборства, които биха провалили избора в определения срок.
За оставката на Искров се заговори още след възникналите проблеми с КТБ миналата година. Гуверньорът обаче упорито отбиваше атаките.
Очакванията той да подаде оставка на 19 юни също не се оправдаха. Датата беше съобщена от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова и била договорена в частен разговор.
Вчера финансовият министър Владислав Горанов съобщи, че Искров е поел ангажимент да напусне поста до края на седмицата. Горанов коментира, че при бързо оттегляне репутационните щети ще са минимални.
В писмото си Искров посочва още, че неговият наследник максимално бързо трябва да попълни ръководния екип на Централната банка, като номинира и предложи без забавяне подходящи кандидатури за подуправители на управление „Емисионно” и „Банков надзор”. Както е известно, Народното събрание избира подуправителите – ръководители на основните управления в БНБ, по предложение на управителя на БНБ.
Искров напомня, че през октомври изтича и мандатът на Калин Христов, ръководещ управление „Емисионно“, като същевременно изразява безпокойство от това, че повече от 4 месеца Народното събрание не стига до решение за избор на подуправител за управление "Банков надзор" в БНБ.
"Битката“ за нов гуверньор вече започна. Тя е между четирима претенденти - Димитър Радев, издигнат от ГЕРБ, Бисер Манолов, който е номинация на РБ, Григорий Вазов, предложен от ПФ и Виктор Йоцов, номиниран от АБВ.
Следващият управител на БНБ ще встъпи в длъжност с нов мандат от шест години.
Така, ако управител или подуправител на институцията прекрати мандата си, неговият наследник ще започва нов, а няма да довършва този на предшественика си. Това правило вече важи и за членовете на управителния съвет на банката.
В писмото си Искров заявява още, че през последните месеци БНБ е предприела всички възможни мерки за ограничаване на ефектите от едно негативно развитие в Гърция върху банките в България. Към днешна дата банките у нас, включително тези с гръцки собственици, нямат никакви експозиции към Гърция и са абсолютно независими операционно, посочва той.
Гуверньорът заявява още, че независимо от това процесът на разрешаване на дълговата криза в Гърция най-вероятно ще бъде продължителен и ще стане потенциален източник на несигурност и напрежение, а в такава среда е необходимо БНБ да разполага с ясен мандат и перспектива пред нейното ръководство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.