Близо две трети от хората - 64 процента, не знаят, че в БНР има конфликт и протест на служители срещу ръководството.
Това оказват данните от социологическо проучване на обществените нагласи към кризата в БНР, поръчано от СЕМ и извършено от "Сова Харис".Данните бяха представени на заседание на регулатора днес от Васил Тончев, изпълнителен директор на социологическата агенция.
Тончев коментира, цитиран от БТА, че конфликтът не заема централна част в обществения интерес.
Информирани за кризата в националното радио са 36 на сто.
Според 32 процента от тях, за да се реши проблемът, ръководството трябва да подаде оставка, а 11 на сто
считат, че то трябва да довърши мандата си.
Около 3 процента споделят мнението, че служителите трябва да преустановят протестите.
Резултатите показват, че преобладаващата част от хората - 54 процента, информирани за конфликта, декларират подкрепа в полза на протестиращите. На противоположния полюс са близо 6 процента от хората - те подкрепят позицията на ръководството.
Висок е делът на хората, които признават, че не могат да преценят на чия страна са - 41 процента от тези, които знаят за ситуацията.
Според тях основните причини за конфликта между служителите и ръководството са: липса на диалог /58 процента/, съкращаване на 10 процента на разходите за персонал /22 на сто/, финансови причини - орязване на допълнителни възнаграждения /22 на сто/, непрозрачно управление /21 на сто/, неизпълнение на програмата
за управление /11 процента/.
Преобладаващата част от хората, които знаят за протестите в радиото, не са променили мотивацията си да слушат програмите на БНР.
Около 69 на сто от запознатите с конфликта заявяват, че продължават да слушат програмите на обществената медия по същия начин, както и преди началото на протестите.
Близо 8 процента посочват, че конфликтът се отразява негативно на мотивацията им да слушат програмите на радиото.
Данните показват още, че БНР се ползва с високо обществено доверие - било 80 процента.
Според председателя на СЕМ Георги Лозанов конфликтът все още не се е отразил сериозно върху аудиторията, но започва да има симптоми и тенденции, че ще бъде разпознат от нея.
"Затова е важно да се реши кризата, преди да се отрази на доверието", добави той.
Протестите в БНР започнаха преди месец и половина заради решението на ръководството да намали наполовина хонорарите на журналистите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.