IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Спестили сме 126 млн. лв. в банките през май

Депозитите на фирмите пък растат със 120 млн. лв.

Снимка: архив, БулФото

Снимка: архив, БулФото

През май домакинствата спестиха 126 млн. лв. в банките. Сумата е по-голяма от депозираните само 33 млн. лв. през април, като отново расте, след като спадаше във всеки един от първите четири месеца на годината. Разбира се, тенденцията за ръст на вложенията на домакинствата се запазва на фона на ниските лихвени проценти по депозитите.

През петия месец на 2015 г. депозитите на сектор домакинства се увеличават с 0,31% на месечна и 3,8% на годишна база, разкрива паричната статистика на Българската народна банка (БНБ). Темпът на прираст се забързва спрямо април, когато месечното повишение бе в рамките на едва 0,1%.

Към края на май населението държи 40,565 млрд. лв. по сметки в търговските банки. Това се равнява на 48,3% от прогнозния брутен вътрешен продукт за 2015 г.

Отделно през месеца депозитите на фирмите растат със 120 млн. лв. Повишението обаче не компенсира спада от 303 млн. лв., отчетен през април.

Спестяванията на нефинансовите предприятия възлизат на 15,551 млрд. лв., като сумата е с 0,8% по-голяма спрямо предходния месец и с 1,2% по-висока в сравнение с май миналата година.

Интересни са данните за депозитите на финансовите предприятия, сред които попадат пенсионни фондове, инвестиционни посредници, застрахователни компании и други небанкови финансови институции. През май вложенията им растат за пръв път от началото на годината. Покачването през месеца е в рамките на 5,5%, или със 147 млн. лв., до 2,824 млрд. лв.

Все пак заради „ефекта КТБ“, т.е. изключването на банката от статистиката, спестяванията на финансовите предприятия остават с една пета по-малки спрямо година по-рано.

Още финансови новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата