В българското общество има намалена солидарност, липсва интерес към другия и желание за взаимопомощ. Това каза пред телевизия Bulgaria On Air социалният психолог Найден Николов в коментар на двата случая на насилие от тази седмица.
Тригодишно дете беше пребито до смърт от двама младежи, наети от майка му да го гледат, докато тя е на турне в чужбина, а при другия случай дядо с двете си внучета беше пребит от група младежи в центъра на София посред бял ден. Освен проявената агресия общото и при двата случая е липсата на адекватна реакция на околните - на съседите на детето и на свидетелите, които са видели побоя над възрастния.
Екип на телевизията също направи свой експеримент - реши да провери как реагират хората, когато забележат захвърлени предмети на улицата. Оказа се, че кашон, оставен на пътното платно на булевард "Брюксел", беше заобикалян от шофьорите и дълго време никой от водачите не слезе от колата да го махне или да провери какво има в него.
Същото поведение - на незаинтересованост и безучастност, имаха чакащите на натоварена спирка край Борисовата градина. Хората заобикаляха кашоните, в продължение на един час никой от преминаващите не се осмели да разбере какво има вътре и защо са на улицата. Никой не се опита и да сигнализира на службите за евентуално опасен предмет.
Според психолога това да знаеш как да реагираш на подобна ситуация е социално умение.
"До голяма степен в обществото ни тези умения не се култивират, дори в училище, в университета или на работното място", обясни Найденов.
Общества като японското, германското, американското са добре обучени и подготвени за реакции при кризисни ситуации. При тях това е институционална политика. В България хората не са обучени, не знаят, не са инструктирани как да постъпят. Това трябва да е действие на различни социални институции, обясни експертът.
Найденов изтъкна още един акцент, който е особено актуален в последните години в обществото ни – налагащата се култура на насилие и агресията.
По думите му обаче не трябва да се търси връзка между богатството и солидарността.
"Напротив, в редица държави, които са с нисък икономически статус, хората изпитват щастие и имат добри взаимоотношения", настоя той.
Материалният просперитет и икономическата мощ се изграждат в култури, в които има здрави и трайни взаимоотношения между хората, обясни експертът. Богатството и просперитетът не са възможни, ако няма доверие, солидарност, взаимоотношения, които да го гарантират.
По думите му в нашето общество са разкъсани много важни социални връзки – и то в базисните институции - училището, семейството.
Според последните проучвания българите не искат да създават семейства, припомни психологът. А това е много важна социална връзка, "тя е атомна" и именно тя предполага изграждане на всички други системи на взаимоотношения.
"Образованието също е една разкъсана система – българското образование затрупва децата с много информация, но липсва обучение в социални умения, солидарност, работа в екип, изграждане на ценностна платформа, която да е адекватна за 21 век", обясни Найденов.
Вижте повече във видеото на Bulgaria On Air.
Гледайте още новини от "България" в bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.