Рядка възможност за българите е да кръщават децата си и да сключват брак в Голямата базилика в Плиска. Това заяви премиерът Бойко Борисов, който се запозна на място с работата по реставрацията на Голямата базилика.
"Това е само началото, това е едно светилище, което ще го направим така, както трябва", обеща премиерът.
Той обясни, че работата по обекта е финансирана до октомври и допълни, че парите на археолозите стигат за тази година, а за догодина ще се определят от новия бюджет. "Неслучайно финансовият министър е тук, за да гледа и да знае какво трябва да предвижда", посочи Борисов, цитиран от "Фокус".
Всички специалисти работят в много добър синхрон и се надявам да продължат така, коментира министър-председателят и допълни: "Важното е да се прави така, че единствено водещи да са историците, а ние да сме само изпълнители. За да няма след това – защо така, защо иначе. Казват колко пари – даваме им парите, те си виждат, подреждат и правят".
При обиколката из Стара Плиска Борисов беше придружаван от министрите Лиляна Павлова, Владислав Горанов и Ивайло Московски. Преди няколко месеца правителството отпусна 500 000 лева за проучване, реставрация и консервация на археологическия комплекс в първата българска столица, напомня премиерът в профила си във Facebook.
"Реставрацията протича в няколко етапа, като ние разгледахме "Свещения кладенец", в чиито води се смята, че е бил покръстен самият княз Борис и някога са вадили вода за първите покръствания. Божидар Димитров ни поля с вода от кладенеца. Част от комплекса са Голямата Базилика, която е дълга почти 100 метра, тайните входници, които представляват тунели, водещи към дворцовия център, малко дървено укрепление с баня, кръгла каменна площадка и сграда във вътрешния град", разказва премиерът.
От снимките, качени в профила на Борисов, се вижда, че той полива с вода от кладенеца министрите Владислав Горанов и Ивайло Московски.
Интересно е, че някога първата българска столица се е простирала на 23 квадратни километра и е най-големият град в Европа през VII век. Константинопол, столицата на Източната римска империя по това време, е с площ едва 14,5 кв. км. Плиска е и първият град от камък в Европа след края на Римската империя, пише още Борисов.
Премиерът се надява комплексът Стара Плиска да се превърне в културно-исторически център, където посетителите да виждат поетапно какви събития са се случвали по нашите земи преди 1150 години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.