IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Изпитанията пред сигурността: Украйна и Близкия изток

Тероризмът остава главната заплаха за националната сигурност

Изпитанията пред сигурността: Украйна и Близкия изток

Снимка: Reuters, архив

Основни източници на външни рискове и заплахи за националната сигурност на България са продължаващите конфликти в Близкия изток и Украйна, както и създалата се през тази година кризисна ситуация в Македония, смятат експерти от МВР, цитирани от БТА.
 
Анализите им сочат, че отношенията между страните от евроатлантическата общност и Русия постепенно прерастват от временни кризи в дългосрочно противопоставяне.

Засилва се тенденцията на предприемане на едностранни стъпки от страна на Москва в разрез с международното право и без подкрепата на международната общност.

В резултат на това конфликтът в Украйна се е превърнал в заплаха, както за военно-политическата стабилност и социално-икономическото развитие на държавите в региона на Черно море, така и за цялостната конструкция на европейската архитектура за сигурност, смятат експертите на МВР.

Междуетническото противопоставяне остава сред основните рискови фактори за сигурността в региона на Западните Балкани.

Натрупаната враждебност от въоръжените конфликти в близкото минало и нерешените проблеми между отделните етноси продължават да подхранват националистически и сепаратистки настроения, сочат анализите на МВР.

Вследствие на изостреното вътрешнопартийно противопоставяне и действията на албански екстремисти в Македония се е създала кризисна ситуация, която има потенциал да застраши цялостната стабилност в региона на Балканите, посочват експертите.

Допълнителна икономическа несигурност в Балканския регион създава и продължаващата криза в отношенията между Гърция и нейните международни кредитори, посочват те.

Тероризмът остава главната заплаха за международната и националната сигурност, смятат експертите.

Разширяването на зоните на нестабилност в Близкия Изток, Централна Азия, Северна и Централна Африка благоприятства активността на терористични и екстремистки организации, като от миналата година в най-висока степен тя се определя от действията на джихадистката групировка "Ислямска държава", която все повече се превръща в основен източник на терористичен риск за европейските държави.

Конфликтите в Близкия изток и Северна Африка, както и нестабилната социално-икономическа и политическа ситуация в редица страни от Среден Изток и Централна Африка, продължават да са основен определящ фактор за значителното увеличаване на миграционния натиск, предимно към страните от Централна и Западна Европа.

Непрекъснато увеличаващият се брой на пребиваващите на българска територия чуждестранни имигранти, натоварва значително социалната и здравната система на страната и допълнително затруднява усилията на българската държава при решаването на някои икономически проблеми. Социалната и трудовата интеграция на бежанците се очертава като един от основните и трудно преодолими проблеми, отбелязват от МВР.

Засиленият миграционен натиск води до влошаване на криминогенната обстановка в страната и активизиране на тясно свързаните с организирани престъпни групи канали за трафик на хора през България към страните от Централна и Западна Европа. В същото време отделянето на значителен човешки ресурс за охрана на държавната граница отслабва системата за сигурност във вътрешността и намалява капацитета за противодействие на престъпността, сочат анализите на експертите.

Общо 4477 чужденци са задържани по границите ни през първото полугодие, което представлява увеличение с повече от два пъти спрямо същия период през 2014 г., съобщават от МВР.

В 94 процента от случаите, задържаните са били на българо-турската граница. Сред тях преобладават гражданите на Сирия - 53 процента, Афганистан - 24 процента и Ирак 17 процента. През май и юни се наблюдава тенденция за увеличаване на задържаните иракски граждани, отбелязват експертите.

В опит да напуснат страната ни през първите шест месеца на годината са били задържани 3624 имигранти, което е близо четири пъти повече спрямо същия период през 2014 г. В 84 процента от случаите това се е случило на българо-сръбската граница, посочват от МВР.

През първите шест месеца на 2015 г. са извършени 123 специализирани полицейски операции за разкриване на незаконно пребиваващи граждани на трети страни, като 20 от тях са организирани на територията на София. Вследствие на предприетите мерки се отчита засилен контрол, като за периода в незаконен престой във вътрешността на страната са установени 3319 незаконно пребиваващи чужденци, което е с 6,5 пъти повече в сравнение със същия период на предходната година. Близо 75 процента са били открити в столицата и Софийска област, отбелязват от МВР.

Вследствие на засиления миграционен натиск към страната ни, от средата на 2013 г. Специалните домове за настаняване на чужденци и Разпределителният център в Елхово функционират основно в условията на настаняване над капацитета, добавят от министерството. От края на април 2015 г. се наблюдава процес на запълване на домовете в рамките на 12-22 процента над максималните възможности. Около 93 процента от настанените чужденци са подали молба за закрила в България, информират от МВР.

През първото шестмесечие на 2015 г. от страната са изведени общо 451 имигранти. Приоритетно се развива дейността по насърчаване и подпомагане на имигрантите при вземането на решения за доброволно връщане в страните на произход, в тясно сътрудничество с Международната организация по миграция. През първото шестмесечие на 2015 г., доброволно страната са напуснали 129 чужденци, добавят от МВР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата