Президентът отваря голям разговор за това какви са правилата, по които живеят хората, за взаимоотношенията и отговорността. Така социологът Боряна Димитрова коментира речта на държавния глава Росен Плевнелиев в Габрово по случай 138-годишнината от Шипченската епопея.
"Наш дълг е да пазим истински значимото и ценното – децата, семейството, Родината, Свободата", каза в словото си президентът в събота.
По думите на социолога в подобни речи винаги има повече от един пласт. Едната страна е отвеждането на съвременниците към предците ни, но и да се опитаме да издърпаме нишките от миналото, които свързват миналото с днешния ден, обясни тя.
По думите й всеки държавник прави свой прочит на това кое е най-ценното.
Като едно от важните послания в речта на президента социологът открои връщането му към онези устойчиви неща, които правят възможен живота ни заедно и са позволявали на българите да се изправят след трудни моменти.
"Българското общество трябва да постави в центъра на своя дебат социалните, човешките взаимоотношения. Без това разговорите за икономическа ефективност, финансова стабиност и т.н. могат много бързо да бъдат разрушени", каза тя.
"Свидетели сме, че дори да имаме по-добри пътища и коли, не по-малко ефективно се изтрепваме по тях", коментира Димитрова.
По думите й президентът показва, че и в най-тежките моменти, когато на човек не му се иска да продължи напред, той може да се събере.
Социологът призова на предстоящите избори да се откъснем от купения вот.
Димитрова каза, че на 25 октомври хората ще се надяват да не бъде подменен гласът им. Според нея е добре политическите партии да се откажат от контролирания вот. Тя смята за важно в България да има добра избирателна активност.
Социологът напомни, че тя е свързана с уседналостта. "Българите в чужбина не могат да гласуват на местни избори, но могат да гласуват на референдума и те са най-заинтересовани от изхода му", изтъкна тя. Въпросът на референдума ще бъде свързан с електронното гласуване на избори.
Димитрова коментира, че изборите ще покажат каква е способността на хората да оценяват доброто управление по места и разпределението на силите между политическите партии в национален план.
По думите й има тънка нишка къде по места става дума за зависимост от дългогодишни кметове-феодали и къде - за добро управление.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.