IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Топлото е сигурно, няма риск за системата, увери Петкова

Първият интерконектор – може би в началото на 2016-а

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Риск за енергийната система няма и сигурността на отоплителния сезон не е застрашена. В това увери министърът на енергетиката Теменужка Петкова по повод предупреждението на синдикатите, че "Мини Марица - изток" могат да спрат работа през зимата заради парите, които им дължат американските централи "Марица - изток" 1 и 3.

Тя изрази надежда до крайния срок - 30 ноември, да бъде осигурен заем за БЕХ, с който да се изчисти задлъжнялостта между дружествата и дисбалансът в енергийната система. В момента тече срокът от втората фаза на процедурата, свързана с подаването на обвързващи оферти от банките, която трябва да приключи до 27 октомври. Към момента все още няма подадени оферти за облигации, а за осигуряването на синдикиран заем са подали оферти две банки, стана ясно от думите на министъра.

Със средствата от заема НЕК трябва да се разплати с двете американски централи в комплекса "Марица изток", които от своя страна дължат 350 млн. лева на Мини "Марица изток". Това ще даде възможност да влезе в сила споразумението за намаляване на цената, която НЕК ще плаща за разполагаемост на американските ТЕЦ, което е около 100 млн. лева по-малко на година, коментира Петкова. По думите й това ще даде възможност на система да започне да функционира нормално, предаде БТА.

Мини "Марица изток" имат много длъжници - американските централи им дължат близо 350 млн. лева, ТЕЦ "Брикел" - близо 50 млн. лева, ТЕЦ "Марица изток 2" - близо 60 млн. лева. Със заема, който БЕХ ще изтегли, в системата ще влезе свеж ресурс и тези 350 млн. лева ще могат да отидат в мините, да им позволят те да изпълнят своята инвестиционна програма, да се разплатят с доставчици и с бюджета, коментира Петкова.

Партиите, подкрепящи правителството, са обсъдили в рамките на Съвет за развитие възможността за увеличаване на размера на държавната гаранция по проекта за междусистемна газова връзка с Гърция.

Тя припомни, че в държавния бюджет за 2015 г. правителството потвърди държавна гаранция от 80 млн. евро за този проект. Тези стъпки показват колкото важен е проектът, не само за България и Гърция, но и за енергийната сигурност на цяла Централна и Югоизточна Европа, коментира тя.

Пред журналисти министърът коментира, че се очаква до месец да бъде подписано окончателното инвестиционно решение за междусистемната газова връзка с Гърция. По думите й са останали да се изяснят някои технически въпроси, като се очаква това да стане до 2-3 седмици.

Петкова увери, че всичко необходимо от българска страна за ускоряване на процеса, се прави и подчерта, че към този проект са концентрирани усилията, тъй като той ще осигурим диверсификация в доставките на природен газ и е важен за енергийната сигурност на Европа.

Капацитетът на този интерконектор е от 3 до 5 млрд. куб. метра газ, но ние обсъждаме всяка възможност, която ще ни даде шанс да трансферираме по-големи количества, каза Петкова. По думите й първо трябва да приключи тази фаза на проекта и да се подпише окончателно инвестиционно решение, след което "ще се види как ще се развият нещата".

По отношение на междусистемната газова връзка с Румъния, Петкова каза, че е в напреднала фаза. Надявам се в началото на 2016 г. да можем да се поздравим с първия интерконектор в България, останало е за довършване трасе от два километра под Дунав, посочи тя.

Министърът отбеляза, че от българска страна е осигурено финансиране по оперативна програма "Конкурентоспособност" за изграждането на интерконекторната връзка със Сърбия. Започнати са всички необходими обществени поръчки.

Спечелено е финансиране от европейските фондове за предпроектното проучване на междусистемната газова връзка с Турция. То ще даде яснота за техническите и финансовите параметри на този проект, добави Теменужка Петкова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата