"Гражданска защита" апелира за ограничаване използването на вода от река Дунав. Това съобщиха от Министерството на държавната политика при бедствия и аварии.
Изпратена е заповед на главния директор на НС "Гражданска защита" инж. Андрей Иванов до всички областни дирекции за предприемане на мерки за предотвратяване на замърсяването по поречието на Дунав.
"Гражданска защита" спешно е организирала постове за непрекъснато наблюдение на петното, което беше засечено тази сутрин в българския участък на реката. До крайречните общини са изпратени указания за прекратяване на риболова, за ограничаване на водопоя и използването на реката за напояване и битови нужди.
Чрез структурите на "Гражданска защита" и кметствата се уведомява населението от селищата по течението на реката.
Създадена е организация за ликвидиране на евентуални замърсявания по бреговата ивица.
В българския участък на Дунав, близо до река Тимок, продължават да навлизат води с висока степен на замърсяване.
Над 70 километра е замърсяването на река Дунав, като мазни петна продължават да навлизат в българския участък на реката, съобщи Християн Кирилов, говорител на "Гражданска защита" във Видин. Замърсените петна, които навлизат при устието на река Тимок, вече са с по-малка плътност, уточни Кирилов.
Взети са допълнителни проби от водите.
Замърсяването по река Дунав вероятно е с петролен произход. Големият размер на петното не позволява обработка с абсорбиращи вещества.
Екипи на МДПБА имат готовност за разгръщане на бонови заграждения. Те се използват, за да не се допусне навлизане на петролни продукти в каналите за АЕЦ "Козлодуй и за да се предотврати екологично замърсяване на брега и прилежащите райони около реката.
Обменя се информация и се координира дейността на РИОСВ, Гражданска защита,Гранична полиция, ВиК , Морска администрация и общините.
Все още няма данни за произхода и за източника на замърсяването.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.