IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Комуникацията на отчуждението ни

Дигиталната революция – в "Матрицата" ли сме вече?

Комуникацията на отчуждението ни

Снимка: Bulgaria On Air

Телефон все ни свързва, телефон ни дели. Комунакцията на отчуждението измества реалните взаимоотношения между хората. От близо 7 милиарда души на Земята мобилен телефон имат около 4 милиарда. Зависими ли сме от технологиите? Доколко помагат и вредят в живота ни? Ще изпратят ли GSM-те компютъра и лаптопа в миналото?

"Живеем в представата си за реалността. Пристрастяването към технологиите показва трудности в реализацията. Симптом, който говори потенциално за много проблеми. Но е късен симптом. Бягаме от реалността чрез технологиите. Живеем в постоянна неавтентичност и това е голям проблем", обясни психологът Пламен Димитров в предаването "ДНЕС" на телевизия Bulgarian ON AIR.

Невротиците търсят бягство, а пристрастяването към телефона не е разстройство, а дефицит на автентичността, смята Димитров.

"Липсва истинност в човешките взаимоотношения. Реенето в Интернет не може да замести отношенията", допълни той.

Експертът посъветва родителите да се научат да играят, защото истинската, пълноценната игра може да измести фокуса на децата от компютъра и телефона.

"Смартфонът в комбинация с интернет с приложения се превръща в проблем. Мания, която се превръща в наркомания", категоричен е Любо Дуцолов-Любашки, главен редактор на Smartnews.bg, автор на филма "Счупи го, преди да те пречупи".

Не е ли време да се осъзнаем и да си отворим очите, за да видим, че всичко това, което смятаме за значимо, всъщност е една лъжа? Не е ли време да захвърлим фалшивите усмивки и лъжливите профили, преди да сме изгубили себе си? Не е ли време? Отговор на тези въпроси Любашки търси във филма си.

Фотографът Ерик Пикърсгил от Северна Каролина направи поредица снимки на двойки и семейства. Те изглеждат като всички останали, но не съвсем. Фотографът премахна от снимките мобилните телефони и таблетите, за да покаже колко пристрастени към технологиите сме станали.

"Децата, родени след 90-та година, ги определяме като дигитални деца", сподели Адриана Панайотова, която е представител на Дигитална национална коалиция.

Докато Весела Симова, която е организатор на CoderDojo България, даде примери с Ирландия и Великобритания, където часовете по програмиране са станали задължителни. И двете са единодушни, че виртуалната среда трябва да се контролира от родителите, от семейството.

"С технологиите животът става по-лесен и по-ефикасен. В България няма добра култура на разбиране как работят те. Това е задача на IT сектора", коментира софтуерният експерт Тихомир Петков.

GSM е по-мил от жената и колата, показва проучване на Reuters. За много хора мобилният телефон е най-добрият приятел. За малцина това може би не е така, но световните тенденции говорят друго.

Роби ли сме на мобилните устройства в XXI век? Графици от Бразилия обърнаха внимание на някои от джаджите, без които днес не можем – визията напомня на сериала Prison Break.

Изкуствена реалност, зависимост от технологиите, управление на машини някой ден - този въпрос отдавна е застъпен във филма "Матрицата". А дали вече не сме там?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата