В навечерието на студентския празник "Пътна полиция" излезе с осем съвета към младежите да купонясват, но да не шофират пияни, пише в. "Стандарт".
"Настроението на компанията и празничните емоции често водят до загуба на чувството за предпазливост. Високите децибели на музиката в автомобила са допълнителен рисков фактор за попадане в катастрофа", обясняват от МВР.
Експертите на вътрешното министерство съветват младежите, решили да купонясват извън градовете си, да не сядат зад волана след купона, ако не са напълно трезви и ако не са изминали поне 8 часа от последната изпита ракия или водка. Те препоръчват и на компаниите още преди старта на партито да определят кой ще вози по обратния маршрут, за да не се увлича в наздравиците в празничната нощ и да е бодър на следващия ден.
По пътя към мястото на празника и обратно задължително трябва да шофира най-опитният водач от компанията. Отчитайте факта, че управлението на чужд автомобил, с чиито особености не сте свикнали, е рисково, съветват от "Пътна полиция".
Униформените предупреждават младежите, като пътуват към курорти и хижи да не се поддават на приятелски закачки за "гонки" и "рискови изпреварвания". А в автомобилите да не водят бурни разговори и да не слушат силна музика, тъй като това пречи на концентрацията на шофьора.
"Ако празненството ще е в друго населено място, преценете опита си като шофьор при зимни условия. Помнете, че са възможни валежи, поледици и други зимни изненади. Погрижете се автомобилът да е със зимни гуми, чистачките и отоплението да са в изправност", съветват още от "Пътна полиция". Оттам напомнят, че е добре в колите да има вериги за сняг, лопата, буксирно въже, автоаптечка, светлоотразителна жилетка и триъгълник.
Експертите препоръчват на студентите, които са решили да купонясват в града, в който живеят или учат, да отидат до заведението с такси или близък да ги закара и после да ги върне.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.