IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ведомствена импотентност спъва работата по убийствата

Хората изобщо не вярват на МВР, убеден е криминален психолог

Ведомствена импотентност спъва работата по убийствата

Архив: Булфото

В убийствата от последната седмица тревожно е поведението на институциите. Около тази теза се обединиха криминалният психологът Росен Йорданов и генерал Румен Миланов, бивш директор на НСБОП и на НСО.

Дава се всякаква информация по случаите, а това много пречи на разследването, обясни Йорданов пред телевизия Bulgarian ON AIR.

В рамките на 24 часа бяха убити така нареченият ликвидатор на ВИС Веселин Стоименов и собственикът на модна къща "Агресия" Александър Антов.

"Масовата публика не се интересува дали е стреляно с "Макаров" и с колко изстрела са ликвидирани жертвите. Подобна медийна политика затруднява разкриването на престъпменията. Когато се дава подобна информация, означава, че старите грешки не са научени и те не са уроци", смята психологът.

Много от знаковите убийства на прехода не са разкрити докрай. Според него старият комплекс от неразкритите престъпления от миналото започва да се възражда, което е тревожно в случая. "Поведението на институциите показва ведомствена импотентност и това е тревожно за обществото", смята той.

Факт е, че и двете жертви са хора с минало и ако влезем в психологията на престъпните групировки, където масово битува понятието "бели якички", етап, в който тези представители търсят легитимност в обществото, много е възможно да се търси връзка между тяхното минало и престъпленията, смята психологът.

Вярно е, че такива тежки престъпления дълго време не се бяха случвали и имаше период на затишие, призна Йорданов. Но за една седмица станаха голям банков грабеж в София и две убийства, които определено имат поръчков характер, припомни той.

Сред знаковите убийства на прехода са това на основателя и шефа на ВИС Васко Илиев - през април 1995 г., през 1996 г. край блока си в кв. "Изток" беше застрелян Андрей Луканов. Декември 1998 г. същата съдба споходи Иво Карамански. През 2003 г. е убит шефът на "Мултигруп" Илия Павлов. В списъка на убитите са имената на Костадин Димитров - Самоковецът, братът на Васко Илиев - Георги, банкерът Емил Кюлев, Иван Тодоров -Доктора и др.

Според генерал Румен Миланов, бивш директор на НСБОП и на НСО, има подобрение на обстановката при организираната престъпност в страната ни въпреки събитията от последните дни.

"Ако направим един анализ за 1995 г., 2000 г. и 2005 година ще видим какъв е процентът на сивата икономика и колко силна е била организираната престъпност през тези години. През годините тя все повече намалява", смята той.

Фундаментът на организираната престъпност за сивите и черните парични потоци и оттам трябва да се почне анализът, допълни генералът

Според него бумът на поръчковите убийства е отминал.

Психологът смята, че причината за липсата на разкриваемост при тежките престъпления е липсата на системност в работата на институциите. "Има процес на деквалификация, защото покрай реформите се показаха инстинктите на различните служители. Дава се път на хора, които са лоялни, оцеляващи, но не на можещите", смята Йорданов.

"Не трябва да забравяме случая на убитото 16-годишното момче в Борисовата градина - колко време мина и няма нищо, което да е помогнало. От СДВР се оплакват, че гражданите не им съдействали много. Това показва, че институцията няма поведение на такава, която да предизвиква доверие. Доверието не се печели просто така - "искаме информация - дайте ни", убеден е Йорданов.

Миланов също потвърди, че за последните 10-15 години капацитетът и "майсторството" на служителите от МВР все повече намалява. Ако започне да се работи за подобряване на човешкия ресурс, след около 10 -12 години може да има една по-ефективна полиция.

Целият разговор чуйте във видеото на Bulgarian ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата