IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Отложиха делото срещу нашите в Либия за събота

Българската защита поиска пълно оневиняване за подсъдимите медицински сестри в делото за епидемията от СПИН; Обвиненията на прокуратурата са безпочвени, обяви в пледоарията си адвокат Ялнъзов

Отложиха делото срещу нашите в Либия за събота

Наказателният съд в Триполи отложи за 4 ноември заседанието, на което да определи дата за присъдите срещу българските медицински сестри .

В продължение на седем часа днес съдът изслушва пледоариите на адвокатите на българските медици.

Обвиненията на прокуратурата са безпочвени, обяви в своята пледоария адвокат Пламен Ялнъзов.

Той посочи, че нито едно от заразените деца не е подложено на входящ тест за ХИВ, когато постъпва в болницата. За никое от децата не може да се каже, че се е заразило в болничното заведение и по този начин няма значение дали някое от децата е било инжектирано с какво и от кого, тъй като липсват данни дали децата са били серопозитивни при постъпването си в здравното заведение, отбеляза българският адвокат.

Ялнъзов припомни, че най-често в обвинението се посочва като причина за заразяването "нарушаване на целостта на кожата". Той уточни, че според световната практика подобно определение съответства на инциденти, при които човек получава нараняване при подстригване или зъболечение. Досега, според научната статистика, в света са известни над един милион случая на заразени по този начин, допълни българският защитник.

В Либия господства мнението, че децата трябва да бъдат лекувани в клиники в Европа. Същевременно прокуратурата отхвърля изводите на европейските учени, поканени от самото либийско правителство за изготвянето на анализ за причините за епидемията, посочи Пламен Ялнъзов. Въпреки единодушното мнение, че Либия няма опит с това заболяване, прокуратурата възприема единствено изводите на така наречените национални експерти на Либия, които не са специалисти в тези области и не могат да дадат обективно становище, добави той.

От материалите по делото е ясно, че не отговарят на истината твърденията на прокуратурата, че заразата е вследствие на действията на българските медицински сестри, тъй като досега документи по делото сочат, че случаи на ХИВ има както преди постъпването на българите, така и след техния арест.

Представените по делото графици, заверени от болницата, безспорно доказват, че Нася Ненова не е била на работа в деня, посочен от разпитания свидетел пред Наказателния съд в Триполи, добави адвокат Ялнъзов в коментар на свидетелските показания, на които Нася беше разпозната като сестрата, инжектирала конкретно дете със заразени материали. Тогава е била на работа друга сестра - Нася Кисимова, уточни адвокат Ялнъзов.

Странно е, че прокуратурата, повдигнала обвинението срещу офицерите, провели следствието, не поддържа обвинението и пред последна инстанция, посочиха от българската защита.

Самопризнанията са невалидни, заради причиненото психическо насилие над обвиняемите - транспортирането им със затворени очи на хиляди километри, както и задържането им в условия на изолация от външния свят в продължение на месеци, добавиха адвокатите.

Адвокатът на подсъдимите българи в делото за епидемията от СПИН в Бенгази Осман Бизанти също пледира близо два часа в защита на своите клиенти.

Той оспори основни доказателства на обвинението и преведе аргументи, с които постави под съмнение легитимността на досъдебното производство по случая.

Защитникът посочи, че с оправдателните присъди на Народния съд от 2002 г. са поставени под съмнение самопризнанията на обвиняемите. Той допълни, че арестът им е бил незаконен, както и че 90 дни българите са били задържани в школа за полицейски кучета, което отново поставя под въпрос начина за добиване на признанието.

"Припомням ви, че според световни учени епидемията не се е получила при съзнателно инжектиране, а от многократното използване на игли за спринцовки", каза адвокатът на палестинския лекар Ашраф Алауи - Тухами Туни, цитиран от Reuters.

"Епидемията в болницата не е възникнала заради съзнателно инжектиране (на ХИВ), а заради слаба хигиена, немарливост и липса на консумативи", обобщи адвокатът.

Същевременно говорителят на министерството на външните работи (МвнР) Димитър Цанчев изрази недоумение от решението за насрочване на ново заседание на съда за 4 ноември. Той подчерта, че от процесуална гледна точка е твърде необичайно след заключителните пледоарии на защитата на обвиняемите отново да се дава думата на каквито и да било други участници и страни в процеса.

Говорителят на МВнР заяви, че все пак се надява съдебната процедура да приключи със следващото заседание и в най-кратък срок след това съдът да постанови справедливо решение, което да постави завършек на продължилото над седем години и половина дело срещу българските медици и да доведе до тяхното освобождаване.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата