Възможно е различните обвиняеми по делото за епидемията от СПИН в Бенгази да получат различни присъди. Това заяви в интервю за българските медии в Триполи адвокатът на подсъдимите медицински сестри Осман Бизанти.
Той добави, че законът не поставя императивен срок за произнасянето на присъдите след последното съдебно заседание, но след оповестяването на решението съдът трябва до месец да разпространи мотивите си.
До месец след изготвянето на мотивите защитата може да обжалва присъдите.
В отговор на въпрос дали вижда причина за допълнително удължаване на процеса по възобновеното дело в Триполи, Бизанти посочи, че такъв повод може да бъде възлагането на нова експертиза от съда по отношение на хигиената в болницата, където е възникнала епидемията.
Не виждам до този момент от делото сериозни процесуални нарушения, които да дадат повод на защитата за жалба до Върховния съд, но такива аргументи може би ще се открият, след като се видят мотивите на присъдата, добави Бизанти. Ако делото достигне за втори път до Върховен касационен съд, решението на тази инстанция ще бъде окончателно, уточни той.
Защитникът коментира, че оправдателни присъди биха представлявали не толкова негов личен успех, колкото постижение за правосъдието.
Междувременни българското правителството осигури допълнителни средства в размер на 200 000 лева за поемане на разходи, свързани със защитата на шестимата подсъдими български граждани и д-р Ашраф по наказателното дело в Либия и свързаните с него граждански дела.
Сумата е необходима за посрещане на разходите за командировки на българските адвокати, на консултанта по медицинските въпроси и преводача, за хонорарите на адвокат Бизанти и други чужди адвокати по наказателното и гражданските дела в Либия, за експертизи и преводи - писмени и устни, и други разходи, чиито размери понастоящем не могат да бъдат предвидени.
От началото на годината досега Апелативният съд на Триполи е провел 10 заседания по върнатото му за ново разглеждане от друг състав дело срещу българските медици. Последното заседание беше на 31 октомври 2006 година.
През февруари за обезпечаване на защитата на медиците ни в Либия Министерският съвет предостави допълнително 250 000 лева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.