През седмицата депутатите сложиха край на санирането на парче и своеволното остъкляване на балкони.
Какво се случва с вече остъклените тераси?
"Законът е категоричен, че те няма да бъдат пипнати. Те са в режим на търпимост. Оттук нататък обаче е по-различно. Остъкляването ще бъде възможно след съгласието на 51% от останалите собственици в блока", обясни зам.-министърът по регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков пред Нова тв.
Той разясни, че първата стъпка е домоуправителят да свика общо събрание. Когато се вземе решение, собственикът, който решава да извърши подобни ремонти, спазвайки нормативната база, може да извърши остъкляване.
"Нов момент в закона са така наречените неотложни ремонти и задължение на домоуправителите е да отговаря за тях. Такива са ремонтите, които касаят премахването на опасни за здравето и живота на хората елементи по сградата", разясни Нанков.
В приетите на второ четене промени в Закона за етажната собственост е записано, че хората не могат да "извършват дейности в общите части на сградата, включително и по фасадата, които нарушават тяхната цялост и архитектурен вид, носимостта, устойчивостта на строителната конструкция или безопасното ползване на сградата."
С промените се предвиждат и глоби при неизвършен неотложен ремонт на сградата. За домоуправителите санкцията ще е в размер от 500 до 1000 лв., а за кмета на общината или района - от 300 до 700 лв.
Собствениците, които не живеят в имотите си, ще са длъжни да оставят телефон за връзка и имейл за да могат да бъдат уведомени за свикване на общо събрание. Ако не са оставили контактите си на управлението на етажната собственост, ще е достатъчна обява залепена във входа за свикване на събрание за да се смята, че са уведомени.